| Idda a întrebat:

Ăm... de doi ani încoace, bunica mea a devenit abuzivă... eu stau doar cu mama în casa ei, tata fiind plecat în Anglia... faza e că, de fiecare dată când maică-mea pleacă la lucru, începe să urle la mine...în ochii ei sunt doar o puştoaică răsfățată... nu sunt bună de nimic, nu fac nimic bine, sunt nesimțită şi obraznică dacă încerc să îi spun că mă dor vorbele ei... sunt leneşă, proastă şi îmi dă impresia că-şi doreşte să nu mă fiinăscut. Adică, nu e ca şi cum eu am vrut să mă nasc! Tata nu e în relații bune cu ea şi ar omorî-o dacă ar ştii ce face cu mine... mama ştie, dar de câte ori îi zice ceva, bunica face pe victima şi tot eu ies vinovată. M-am săturat de viața asta... am ajuns la 14 ani să îmi doresc să mor! Nu pot pleca în alt parte, pentru că sunt minoră... AJUTOR! Ce să fac?!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Asa sunt bunicii din ziua de azi...
Cel mai bine este sa spui ca ei si sa faci ca tine tongue

Incearca s-o inregistrezi. Este usor, mai ales ca probabil nu se pricepe la tehnologie. Totusi, s-ar putea sa te urasca si mai mult dupa asta.

Cel mai bine ar fi sa-i spui in fata ca te raneste sau mai bine zis, tot ce simti!

Stai linistita, babele frustrate pe viata nu o duc mult.
Probabil ca are multe regrete *neimpliniri* si se descarca pe cea mai slaba persoana pe care o are in preajma. Stie ca nu mai are mult de trait asa ca are nervi.

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Daca mama ta nu te crede atunci cand ii spui ce-ti face bunica, fa cumva sa o inregistrezi in timp ce te jigneste. Asa o sa ai dovezi pentru mama ta si poate discuta in legatura cu asta. Dar inainte de a face acest lucru, cand sunteti numai voi doua in casa, cheam-o intr-o camera si vorbiti. Intreab-o cu ce i-ai gresit, de ce nu te place, de ce te uraste, ca doar nu i-ai gresit cu nimic(cred). Spune-i de fapt ce simti. Btw inregistreaza si discutia asta cap-coada. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai incerca sa-i spui ca te doare ce zice.Majoritatea din generatia asta a bunicilor nu prea ai cu cine sa discuti.Ei o stiu pe a lor.
Apoi, nu mai pune la suflet si las-o sa zica. Eventual, da-i dreptate(cand cineva iti da dreptate nu stai sa mai continui cu discutiile).