| MarianaMariaX2p a întrebat:

Bună! Am o foarte mare problema cu limbile straine. La celelalte materii am note de 10. La limba engleză nu pot lega o propoziție. Sunt clasa a 7a și ma tem ca nu pot face nimic fără măcar o limba străină in viață. A mai fost cineva ca mine? A reușit sa o învețe? Sunt o persoana foarte stresata și sensibila. Va rog, ajutați-mă!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O limba straina da te poate ajuta in viata dar nu iti face sperante ca doar limba straina cunoscuta este totul in viata, depinde mult de calea urmata
Eu nu as putea sa dau sfaturi despre cum sa inveti engleza, mie mi-a fost usor eu am invatat-o de la desene animate si filme americane, mai tarziu am aprofundat la scoala, dar gramatical nu am avut rabdarea necesara sa o invat 100% corect!
Iti poti alege o limba de circulatie universala cum este engleza sau franceza si sa te pui pe ea, ai nevoie si de un indrumator de exemplu un profesor sau poti face gen pregatire cu studenti sau elevi de liceu care stiu foarte foarte bine aceasta limba!
Poti si singura sa o inveti dar trebuie sa ai mare dedicare, ai softuri (aplicatii) gratuite pe net si telefon care te vor ajuta!

| Eireann a răspuns:

Da, si eu am invatat-o din filme si desene, apoi mi-a facut un unchi un abonament la National Geographic editia americana cand aveam 12 ani si asta m-a ajutat cu vocabularul si scrisul. Acum traiesc in UK si cam asta vorbesc toata ziua.
Probabil stii mai mult decat crezi, iti lipseste increderea si probabil niste elements de vocabular. Poate niste meditatii ti-ar prinde bine.

| Xox0 a răspuns:

Oricare playlist e folositor: https://www.youtube.com/......s?/results