| ingerashmeu a întrebat:

am o prietena,pot spune cea mai buna si ea termina anul acesta clasa a VIII-a si este foarte emotionata, stresata, are aproape toate simptomele neplacute.si eu am trecut prin perioada aceea candva dar nu m-am simtit asa de groaznic. ceea ce vreau sa spun este ca vreau sa o ajut sa treaca usor peste acest hop si de aceea am nevoie de niste sfaturi bune care sa ma ajute sa-i spun ca "toti am trecut prin asa ceva si nu am patit nimic!".va rog, dati-mi niste sfaturi bune si rapid.nu-mi place sa vad ca se consuma atat pentru un 'amarat' de examen..Multumesc!

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Salut! Spune-i sa fie sigura pe ea si sa aiba incredere in ea insasi pentru ca va trece cu bine peste examen si ca tu ai incredere in ea.Sa-i spui ca nu trebuie sa se consume atata deoarece, tu esti sigura ca se va descurca si ar trebui ca si ea sa fie sigura pe ea. Poate o ajuta daca-i povestesti ca doar ai spus ca ai trecut prin asta.Pa,pa.

| ayosmdk a răspuns:

Cata drama!
E doar un examen, vine si apoi se duce.
Daca invata nu are de ce sa isi faca griji.
Si eu sunt in clasa a 8-a, dar nu ma consum deloc. Sincer, lenevesc toata ziua si mai fac si eu cate un test din cand in cand. Atat. Niciun stres, nicio emotie laughing

| ingerashmeu explică (pentru ayosmdk):

Si u daca o tii asa nu o sa intri la un liceu bun.da' depinde acum de ce-ti doresti.bafta!

| ayosmdk a răspuns (pentru ingerashmeu):

Normal ca o sa intru!
Am media pe clasele 5-8 : 9, 91
Dupa ce inveti tot anul iti este mult mai usor la sfarsit.
Am facut la teste in ultimele saptamani, ambele culegeri de mate si romana ( cam 100 de teste ).
Este absolut normal sa nu ma stresez. ( Avantajul meu este ca am o memorie super buna. Imi este de ajuns sa citesc o data un test si mi-l amintesc )
Ureaza-i bafta si prietenei tale happy