| myrcea_1224 a întrebat:

Buna am o problema grava. Tatal meu a mers la bar si la ora 00:00 niste tipi l-au adus mort de beat acasa(stau la sat).Eu am iesit afara cu un cutit sa vad ce se intampla. Tata vroia sa mearga din nou afara nu stiu din ce motiv(presupun ca dorea sa se bata cu cineva). Apoi am stat si am ascultat cum mama si tata se certau iar mie imi era frica sa nu o loveasca pe mama.Nu s-a intamplat nimic din fericire dar mama este poarte suparata si plange iar eu nu stiu ce sa fac deoarece ea este sensibila si bolnavicioasa si mi-e teama sa nu pateasca ceva.Acum stau in camera mea si citesc rugaciuni.Imi este foarte teama sa nu pateasca mama ceva sau sa divorteze.Am 13 ani si sunt baiat va rog ajutati-ma sau dati-mi un sfat!

Răspuns Câştigător
| C96 a răspuns:

Salut Mircea, imi pare rau pentru ceea ce patesti acum, inca esti mic dar incearca sa citesti cu atentie ce iti scriu, trebuie sa dai dovada de barbatie si de caracter trebuie sa ai grija de mama ta orice s-ar intampla si roaga-te in fiecare seara la Dumnezeu pentru ca el o sa te asculte doar ca iti trebuie putina rabdare ca sa iti dea ce i-ai cerut, fii puternic si barbat Mircea si ajut-o pe mama ta, incearca sa vorbesti cu ea si sa o faci sa zambeasca si sa uite de tot ce se intampla pentru ca te are pe tine. Ai mare grija, Dumnezeu sa te ajute!

| motan444 a răspuns (pentru C96):

Frumos sfat bravo domnule

| C96 a răspuns (pentru motan444):

Multumesc frumos.

| myrcea_1224 explică (pentru C96):

Multumesc mult de sfat!

5 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

E trist prin ce treci dar tu nu ai nicio vină, sper să se calmeze tatăl tău cât mai repede.
În momentul de faţă trebuie să fii tare, să crezi, şi să speri.

Lasă să-şi rezolve probleme şi treci peste.

Numai bine îţi doresc.

| SimonaQs a răspuns:

Te crezi mare barbat ca ai iesit cu cutitul afara? laughing Stiu cum te simti cu certurile astea intre parintii tai. Tu ai vrea sa va fie bine tuturor dar asta nu se poate sau mai greu. Nu cred ca il vei putea face pe tatal tau sa nu mai bea si cred ca si tu constientizezi ca la bautura orice om scoate tot felul de vorbe pe gura. Mama ta nu o sa fie fericita asa prin certuri si batai daca sunt. E strict problema lor daca vor sa divorteze si asta intr-un fel e bine dar e si rau. Sunt multe de spus in privinta divortului daca este si un copil la mijloc. Daca mama ta nu divorteaza nu cred ca lucrurile se vor schimba.

Eu nu vreau sa te sperii pentru ca am trecut si eu prin clipe de groaza, doar iti spun adevarul.

Si ma bucur foarte mult ca ii ceri ajutorul Domnului prin rugaciuni. E bine sa te rogi in fiecare seara nu doar in momente de cumpana.

Iti urez bafta. Fi alaturi de mama ta intotdeauna si ascult-o pentru ca asa va simtii ca are un sprijin pe care se poate baza mereu.