| cipailina a întrebat:

Am o problema legata de copii: ei ma iubesc, iar eu ii URASC (toti sunt rasfatati si rai). Ca sa intelegeti: De ceva vreme vecina mea de 6 ani tot vine la mine (ea are o sora mai mare care are 11, dar e la tara de 1 saptamana) si face doar ce vrea. Daca fac ceva ce nu-i convine, plange (deoarece stie ca nu le place parintilor ei sa o vada plangand) si vine sa ma bata (eu care am 14). Si cand stau sa ma uit la un film "ce e aia? ce face aia? eu am fost acolo (chiar daca filmul era facut in Dubai)!" Si vorbeste de iti face capu calendar, macar daca ar vorbi si nu m-ar intreba nimic. Stiu ca nu vi se pare mare chestie insa este foarte enervant.
Este cand imi mai zice "proasta" sau "nu vreau sa te mai vad" insa nu pleaca acasa "ca se plictiseste " acolo, si vine la mine si imi zice ca si la mine se plictiseste. Ea de la 8 dimineata vrea sa vina la mine, ma intreaba daca poate sa ma trezeasca (eu ma trezesc la 10-11). Eu ce sa stiu sa fac cu ea? Nu as vrea sa ii supar parintii ca sunt foarte de treaba, insa pe fata asta o rasfata si e o rautate de copil...Help?

P.S.: Am mai avut probleme de genul asta cu copii, in special cu un tanc de 4 ani care e si mai si ca asta de 6, dar pe ala l-am pus la punct, ca nu-mi pasa de parintii lui.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmm....incearca cu o ranga...

| papusica987 a răspuns:

Hei.
poti incerca sa pleci de acasa, ca sa nu mai vina pe la tine.
sau poti sa nu o bagi in seama, las`o sa vb singura ca pana la urma se plictiseste si tace.
cand vine pe la tine, fa curat sau ceva ce ei nu`i place ca sa vada ca ai treaba si sa plece.
sau le poti spune direct parintilor ei, ca este cam rasfatata si nu te intelegi cu ea, nu o sa se supere.
big grin cam atat cred ca poti face.

| cipailina explică (pentru papusica987):

Nu o bag in seama insa tot continua ''Emma, Emma, Emma, Emmaaaa'' si tot urla, eu ascult muzica la casti ca sa nu o aud, da imi scoate castile din laptop (pe langa ca-i rea ii si tupeista). Am incercat faza cu ''sunt ocupata'' dar niciodata nu pleca acasa, chiar si 2 ore am facut curat, spalat vase etc si nu am stat deloc cu ea. Pe ea nu o intereseaza daca am treaba si nu o bag in seama, numai sa fie la mine. Si le ziceam parintilor ca am treaba, insa nu pot sa le zic de fiecare data. Pana la urma isi dau seama ca nu vreau sa o primesc si se supara. Parintilor nu le-as zice adevarul deoarece nu ar mai lasao pe sora ei mai mare sa vina la mine si nu as avea ce face (toata vara asta voi sta in apartament si numai ea mai vine pe la mine). Si daca pitica nu vine nici soara sa nu o sa mai vina. Daca la tancu ala nu-i convine ceva, parintii fac orice sa o multumeasca, de parca ea ii sefa.

| papusica987 a răspuns (pentru cipailina):

Asa se intampla cu copii mai mici, insa cred ca parintii ei ar trebui sa se gandeasca ca te deranjeaza.
sora ei cati ani are? de ce nu incerci sa vb cu ea sa le zica ea parintilor sa o trimita pe ce-a mica cu copii de varsta ei?
eu nu as suporta, inainte imi placeau copii dar acum...straight facenici eu nu ii prea supot.parca au inebunitttttt.

| cipailina explică (pentru papusica987):

Stiu, toti cred ca lumea se invarte in jurul lor. Sora ei are 11 ani. Ea le zice parintilor, insa acestia nu o cred. Ei stiu ca pitica ii rea insa ''ea nu ar fi instare de asemenea lucruri''. Inainte pitica mergea la o fata de 6 ani sau cand aceasta nu era acasa la alta fata de 7 ani, ambele vecine cu ea, insa se tot ceartau: cu aia de 6 se certa ca doar si ea era rasfatata si ambele vroiau lucruri diferite, iar cu cea de 7, nu ii mergeau fitele ca ea nu a fost rasfatata, mai facea prostii insa nu era insuportabila, si chiar daca are numai 7 ani, te poti intelege cu ea. Nu plange, nu face pe grozava, asculta.

| xelaalex22 a răspuns:

Ai 3 solutii : o ignori, le spui parintilor ei, devii intelegatoare pentru ca e la varsta la care copii pun multe intrebari even if they dont make sense si incerci sa o formezi u daca parintii ei nu au facut-o (desi personal cred ca esti cam mica ca sa te ocupi de ea) dar poate reusesti good luck big grin

| cipailina explică (pentru xelaalex22):

1. O ignor insa nu merge
2. Nu le-as zice parintilor adevarul, deoarece nu ar lasao pe sora ei mai mare sa vina pe la mine, insa totusi ei stiu ca pitica ii rea, insa daca nu fac ce vrea ea tot eu sunt de vina.
3. Intelegatoare? Face prostiile astea de 2 ani, pana acum am inteles-o dar m-am saturat.