| lovehurts a întrebat:

Am o problema si caut niste sfaturi... Este vorba de o prietena foarte buna de-a mea... la inceputul veri eram CMBP dar nu am crezut ca ma considera asa ca am inceput sa o ignor si fara sa imi dau seama neam departat. acum imi este greu fara ea si am realizat ca este o persoana buna si mi-as dori sa ma ierte dar nici macar nu mai vrea sa auda de mine. Ea a fost cu un baiat care de fapt si-a batut joc de ea si din intamplare fara sa ii spun si eu il placeam dar stiam ca nu ar fi fost de acord asa ca am tinut secret. Acum 2 zile baiatul m-a intrebat daca vreau sa fiu iubita lui si i-am spus ca da. Dar prietena mea s-a suparat si mai tare. nu stiu ce sa fac. as vrea sa ii spun ca imi pare foarte rau si stiu ca sufera. nu vreau sa renunt la nici unul dintre ei. ce as putea face? Chiar vreau ca prietena mea sa ma ierte si sa fin ca inainte. Stiu ca am gresit enorm, si sunt constienta ca are dreptul sa nu ma ierte dar chiar nu stiu ce sa ma fac.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca tipul si-a batut joc de ea, de ce crezi ca nu va face acelasi lucru si cu tine? Lupul isi schimba parul dar naravul bashame on you
Ai grija.Intentiile periculoase sunt ascunse in spatele cuvintelor mari.Ca la Kindersmug
Pe moment, ai pierdut-o definitiv.Regula de aur a unei prietenii intre fete:Nu te bagi cu ex-ul meu niciodatawinking

| Nicoleta a răspuns:

Daca tot spui ca ai vrea sa vorbesti cu ea, de ce nu o faci?
Cred ca pentru a putea fi din nou prietene, ar trebui sa renunti la baiat.Nu poti fi impreuna cu fostul prietenei tale, mai ales ca el si-a batut joc de ea.Nu poti fi in relatii bune cu amandoi si trebuie sa alegi pe cineva.

| smile a răspuns:

Sincer prietena ta trebuie sa inteleaga ca nu ai facut nimic suparator in ciuda faptului ca esti cu fostul ei prieten. Ei erau despartiti asa ca tu nu ai nici o vine pentru ca tu il iubesti pe acest baiat. Vorbeste cu ea si explica-i ca te-ai inselat si ca ti foarte mult la ea si spune-i ca nu are niciun motiv sa se supere ca tu esti cu fostul ei iubit. Spune-i ca iti pare rau si ca tie iti placea de acest baiat de cand era cu ea si nu ai indraznit sai spui deoarece nu vroiai sa ii desparti. Spune-i ca ti la amundoi si ca nu vrei sa alegi intre ei si ca si tu meriti o sansa. succes. fundita?

| nana a răspuns:

Salut Lollylol98. Din pacate pentru tine si prietena ta nu cred ca mai poti face nimic, daca ea nu vede si nu realizeaza ca de fapt, din ceea ce spui tu, fostul ei prieten si-a batut joc de ea si nu merita o relatie cu el. Eu vin si te intreb pe tine, tu esti sigura ca actualul tau prieten nu v-a proceda si cu tine la fel? Crezi ca tu esti indeajuns de buna, pentru respectivul baiat, pentru a nu se mai repeta in bataie de joc si cu tine? Sfatul meu pentru tine, pe viitor nu mai fa astfel de greseala. Nici-o data nu se leaga o prietenie cu un baiat sau un barbat ( mai tarziu, pentru ca acum banuiesc ca este adolescenta)care a fost iubitul sau prietenul celei mai bune prietene a ta. Din pacate pentru tine, nu vei mai putea relua prietenia cu ea, tocmai din acest motiv. Ceea ce ti-am spus mai sus, referitor la baiat sau barbat, este o regula de baza in viata pentru a nu-ti pierde prietenii. Daca tu vei rupe aceasta legatura cu respectivul baiat si vei discuta cu ea, spunand ca ai gresit si nu merita sa rupeti o prietenie din cauza lui, poate v-a intelege si v-a relua prietenia cu tine. Daca ea a avut intr-adevar sentimente de iubire pentru acel baiat sigur nu te v-a ierta pentru ca ai inselat-o. Din pacate asta este adevarul si ai peidut o prietena adevarata si ai castigat poate o posibila iubire. Poate asa vei invata si tu regulile de baza a unei adevarate prietenii. Ea, prietena ta, ti-a dat o lectie de viata. Din pacate asta este adevarul. Ai pierdut-o si numai daca este mai inteleapta si mai concilianta te v-a ierta, luand in calcul ca ati fost prietene, v-a considera o greseala din partea ta si posibil, posibil te v-a ierta. Pune-te in locul ei si gandeste-te daca nu vei patii la fel ca ea cu actualul tau prieten si daca a meritat sa pierzi o prietenie?
Fa-ti mustrari de constiinta, autocritica, vezi unde ai gresit si incearca sa repari, daca mai poti ceva. Succes. Pup
nana

| alex_6075 a răspuns:

U daca erai in locul ei cum te simteai? mai bine lasi niste timp sa treaca apoi ii vei vorbi sincer acum las-o sa mai uite un pic