| bbnnmm a întrebat:

Am o problemă. Sunt fată și am aproape 17 ani. Mama mea a decedat de curând și am rămas doar eu și tata, noi doi nu eram foarte apropiați deoarece el era mai mereu plecat. Și acum că mama a murit trebuie să comunicăm mai mult, trebuie să-i spun unde merg, cu cine merg și așa. Faza e că vara asta, o prietenă mi-a făcut cunoștința cu niște prieteni de-a ei și acum suntem toți prieteni și ieșim împreună cu toții și așa. Și urmează ziua unuia dintre ei, iar tipul a își ține ziua în alt oraș, unde a făcut el liceul, și a zis că ne invită la ziua lui și după eu și cu prietena mea să rămâneam să dormim la el acolo și în următoarea zi ne aduce el acasă. Iar eu nu știu cum să-i spun asta lui tata, cred că nu o să accepte. E prima dată când o să vorbesc cu el de baieții, până acum vorbeam cu mama și era diferit. Mi-e frică, nu știu cum să-i spun. Faza e că băieții sunt foarte de treabă, nu se ocupă cu prostii sau ceva, unul dintre ei chiar e polițist. Cum aș putea să-i spun asta și să-l fac să mă lase să merg? Tipul a spus că el vine să vorbească cu tata dacă e nevoie, dar nu știu dacă ar fi o idee bună să vorbească el cu tata.

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Îmi amintești atât de mult de mine acum 3 ani când a murit mama mea și aveam aceleași probleme și aceeași vârstă. Dacă ai nevoie sa vorbești cu cineva despre asta, caută-mă în privat. Eu am reușit în ăstia 3 ani sa îl fac pe tata prieten și confident. Sa nu îl minți, daca va afla se va simți foarte prost. În momentul ăsta și el se simte la fel de confuz ca tine și sunt sigura ca încearcă. Eu i-aș spune direct ca acum amândoi ați preluat o parte din sarcinile mamei care s-a dus, iar una din ele era aceea de a fi prietena ta. Spune i ca ai vrea sa încerci sa ai apropierea aia și cu el, ar fi benefic pentru amândoi sa vorbiți despre orice și sa va apropiați.
Acum, după 3 ani, eu îi dau sfaturi lui tata legat de partenera și el îmi da mie, facem mișto și vorbim foarte deschis. Evident ca mereu va avea în el aerul ăla protectiv, dar dacă reușești sa îl faci prieteni tău, nu doar tatăl tău, nu vei regreta!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, baiatul are dreptate, lasa-l pe el sa vina sa vorbeasca cu tatal tau! In felul asta isi ia raspudnerea ta si ai sanse mari ca tatal tau sa accepte.

| Cannibal a răspuns:

Prima varianta îl lași pe băiat sa vorbească cu tatăl tău a doua îl minți ii spui ca e ziua unei prietene și mergi in locul x și dormi la y.