| Bibica9999 a întrebat:

Bună, am o verisoara de clasa a 3a care este in grija mea. Recent mama mea a prins-o cu poze indecente si cu istoricul necurat, are iubit si fuge de la scoala fara sa ne zica. Si eu sunt la liceu si ajung acasa la 15 iar ea la 12. Mama mea este la munca sa ne creasca. As dori sa va intreb cum o pot ajuta sa nu mai faca asa, caci evident nu rezolv nimic explicandu-i.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa i se confiste telefonul si computerul, ca a nu mai poate avea nici un contact cu altii, sai se anunte aprintii si sa i se impuna sa vina in casa la ora 12, cand termina scoala.
Chemati odata Politia si speriat-o!
Daca mama ta este turorele legal al fetitei, poate face chiar mai mult, fiindca raspunde in fata legii de siguranta acestui copil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Explicându-i nu, interzicându-i nu. Încercând să devii prietenă intimă cu ea, să îți împărtășească micile ei secrete, ajungi la sistemul ei propriu de valori. Așa vei reuși să îl schimbi din interior.

| Sofer a răspuns:

Sa lase jocurile astea și sa pună mana pe carte.

| PașaHassano a răspuns:

Sa se limiteze accesul la tehnologie, eventual ii cumparati un telefon cu butoane care este mai potrivit pentru un copil. Sa i se restrictioneze accesul cu gagiul si sa o faceti sa inteleaga ce importanta joaca educatia in viata unui om. Nu exista " nu rezolv nimic " de fapt esti incapabila sa-i explici si ea este inapta sa faca diferenta dintre bine si rau