| c1r2i3s4t5i6n7a8 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare legat de un subiect pe care l-am întâlnit foarte des. Dacă ești însărcinată ca minoră la spital cadrele medicale au voie să anunțe părinții fără voia ta?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te interneaza fara sa fie si parintii cu tine, fiind minora.
La acest aspect te-ai gandit?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai ajuns deja la spital, atunci este o problema grava cu tine si au obligatia sa anunte parintii sau tutorele legal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| andreidmbm a răspuns:

Nu au voie, ci sunt obligate conform legii. Datorita faptului ca esti minora, nu doar parintii vor fi anuntati, ci si politia si protectia copilului. Daca varsta ta e mai mica de 16 ani, prietenul tau care te-a lasat gravida ar putea ajunge chiar dupa gratii.