| ShockyPunk a întrebat:

Am un perus cam batran (aproape 8 ani) si cam de 2 saptamani e racit.Adica stranuta foarte des, respira greu, si scoate in permanenta sunete ciudate. In rest, mananca relativ normal, si nu am observat nimic schimbat in excretia lui. Ideea e ca acum cateva zile nu avea nimic pentru ca i'am facut infuzie de musetel timp de 2-3 zile (in fiecare seara) si i'am acoperit colivia ca sa nu patrunda aerul rece. Dupa tratamentul asta, nu mai avea nimic. Iar cand am observat imbunatatiri, m-am gandit ca nu strica daca il las pe hol fara vreo patura pe colivie, unde e soare si aude pasarile cu care poate vorbi.Si intr'adevar era mult mai vioi, si vorbea mult, nu mai avea dificultati in respiratie aproape deloc.
Dar de ieri iar a inceput sa se comporte ca la inceput...SI nu inteleg care e cauza, ca doar e vara, nu a fost nicio schimbare brusca de temperatura sau ceva.
Ceva sfaturi, remedii pentru raceala perusilor?
Multumesc.

1 răspuns:
| ღAncaღ a răspuns:

Dupa cum explici simptomele acestuia, cred ca sa potrivesc cu ce scrie aici: http://www.zooland.ro/Psitacoza__boala_perusilor-3898.html; daca doresti mai multe informatii despre perusi gasesti aici: http://www.zooland.ro/Perusii___informatii_generale-4629.html; Sper ca ti-am fost de folos si insanatosire grabnica la perus!