| Anaasstasssssiaa a întrebat:

As avea o întrebare in legătură cu adolescenta și ovarele polichistice, cele doua au lucruri in comun și asta ma sperie puțin...
Acneea, par gras, tulburări ale menstruației și par facial, nu foarte mult, dar totuși exista, pot fi de la adolescență sau sunt alte probleme?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adolescenta și ovarele polichistice, cele doua au lucruri in comun
Nu au nimic în comun.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Singurele lucruri pe care le au in comun sunt:
-tulburarile menstruale
-obezitatea
-parul corporal care creste repede
-acneea
Dar sindromul ovarelor polichistice poate aparea la orice varsta, nestiind-se cauzele.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru MademoiselleCosmina):

Și cum ne dam seama de ele?

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Printr-o ecografie transvaginala, facuta la ginecolog.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru MademoiselleCosmina):

Am înțeles.

| Antopuff a răspuns:

Ovarele polichistice o sa fie si dupa adolescenta nu doar in perioada ei, pe cand adolescenta trece.