| andreea22andreea a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu o problema...Am 12 ani, 1, 63 m inaltime si 57 kg.imi doresc sa slabesc dar nu stiu cum.Multa lume imi spune sa renunt la dulciuri si sucuri acidulate dar nu pot.adica eu mananc multa ciocolata pe zi si beau mult suc.Nu stiu ce sa fac pentru a scapa de acesta obsesie. Daca as renunta creddeti ca asa slabi mai repede.Nu stiu dati-mi si mie niste idei cum sa slabesc si ce sa fac mai repede.

Răspuns Câştigător
| Ruxandra_8921 a răspuns:

Nu as putea sa-ti ofer un raspuns specializat, insa dintotdeauna eu m-am aflat in situatia in care doar te crezi tu acum, si anume in lupta cu kilogramele.intr-adevar cine ti-a spus sa renunti la sucuri acidulate si dulciuri nu te-a mintit este foarte adevarat.ca sa te lamuresc in sensul asta, in 2 luni de cand nu am baut coca-cola si am mancat mai putine dulciuri, am slabit 16 kg.da, am tinut regim in sensul ca am renuntat la cele mentionate mai sus si nu am mai mancat dupa ora 18. ceea ce se intampla cu tine acum nu este grav,insa nu e o problema pe care sa o poti neglija,pentru ca mai tarziu te va traumatiza faptul ca vei fi marginalizata din cauza ei,acum esti la varsta ideala sa iei masuri si sa te mentii,mai tarziu iti va fi mult mai greu,esti la pubertate si esti in perpetua schimbare,in organismul tau multe oiau razna acum. daca reusesti sa iti tii greutatea sub control asa cum ti-am spus e ok, nu trebuie sa devii obsedataca nu ai de ce, doar incearca sa faci din asta un stil de viata nu sa te chinui sa te privezi de ceea ce iti place.eu am renuntat la suc dar beau limonada,sau ceai rece din comert.da ingrasa si ele dar mai putin, limonada bineinteles indulcita cu miere, iar cand am pofta de ceva dulce imi cumpar batoane cu cereale si ciocolata de la nestle fitness sau un iaurt mai mare cu fructe pe care il amestec cu cereale fitness cu ciocolata sau musli. orice ingrasa dar nu ca si cum ai manca tort de ciocolata sau ai bea 2 litri de cola.nu crezi?

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da ai slabihappy In primul rand trebuie sa iti infrunti gandirea si sa te calculezi pe tine ca sa poti face ceva.

Trebuie sa ai incredere ca poti si abia dupa incerci sa scapi de asa cevahappy DUpa ce iti planifici ce vrei sa faci incerci sa renunti la ele, dar trebuie sa fi pregatitahappy este ca la tigari...iti creeaza dependenta si trebuie sa nu le mai cumperi ca sa nu le mai consumihappy

| ilika a răspuns:

Primul pas este vointa. asa ca daca chiar vrei sa slabesti poate ar trebui sa te autocontrolezi cand vezi ceva de mancare(atunci imagineaza0te pe tine mai slaba daca nu mananci ceea ce vrei cand vrei). Mai sunt si batoanele de slabit dar cred ca ar trebui inca sa nu apelezi la aceasta optiune pentru ca creeaza dependenta. Iti poti creea o ratie zilnica de dulciuri pe care nu ai voie sa o depasesti, si poti face jogging(seara sau in drum spre scoala). oricum sper ca ti-am fost de ajutor si iti urez muult succes!

| ilika a răspuns:

L pas este vointa. asa ca daca chiar vrei sa slabesti poate ar trebui sa te autocontrolezi cand vezi ceva de mancare(atunci imagineaza0te pe tine mai slaba daca nu mananci ceea ce vrei cand vrei). Mai sunt si batoanele de slabit dar cred ca ar trebui inca sa nu apelezi la aceasta optiune pentru ca creeaza dependenta. Iti poti creea o ratie zilnica de dulciuri pe care nu ai voie sa o depasesti, si poti face jogging(seara sau in drum spre scoala). oricum sper ca ti-am fost de ajutor si iti urez muult succes!