| Malsna a întrebat:

Buna, as dori sa va spun ce mi s-a intamplat zilele astea... m-am intalnit cu prietenul meu si am vrut sa ii citesc mesajele, el nu a vrut sa imi dea sa vad spunand ca trebuie sa am incredere in el si ca nu e ok sa ma uit. Pana la urma mi-a dat sa ma uit si de acolo ne-am si certat, de fapt ne-am despartit.
Acum, intrebarea mea la voi este urmatoarea: 1. ce parare ati avut despre ce am facut?
2.este normal ce am facut eu sau el a avut dreptate ca nu trebuie sa ma uit prin mesajele lui?
3. vreau sa stiu pentru urmatoarele relatii daca trebuie sa mai fac asta sau si daca raspunsul dumneavoastra este "da" as dori sa imi spuneti dupa cat timp este ok sa le citesc.
Vreau sa va zic ca eu impreuna cu prietenul meu eram de 3 saptamani impreuna.
Eu consider ca ceea ce am facut nu este tocmai frumos, dar nici ce a facut el nu a fost frumos, iar daca il interesam cu adevarat nu se supara asa tare pe mine.
Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. o parere extrem de proasta
2. logica ca nu e normal, si nici macar nu vorbim de incredere, e deja vorba despre violarea spatiului intim
3. daca vrei sa ai o relatie de lunga durata si ceva incredere a partenerului in tine ar trebui sa renunti la paranoia asta.

| Malsna explică (pentru suntserios):

Da, doar ca prietena mea are parola prietenului ei si invers si relatia lor merge foarte bine.
iar sora mea nu are parola prietenului ei si l-a prins acum ceva timp ca vorbea cu niste fete.
eu chiar nu am stiut cum a fost bine sa procedez...

| suntserios a răspuns (pentru Malsna):

Asta cu stiu eu pe cineva care e exceptia de la regula... povesti.
Mi se pare aberant sa iti controlezi partenerul. lipsa de incredere, lipsa de respect de intimitatea partenerului.

Poate prietena ta are parola lui si el are 3 conturi separate si o lasa pe proasta sa creada ca il controleaza in tip ce el isi face de cap pe alte 100 de conturi.

Nu reprezinta absolut nimic ca detii parola unui cont

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca era normal sa va despartiti din asta.
El daca nu avea nimic de ascuns putea sa iti dea telefonul iar daca tu aveai bun simti citeai doar numele de la cine a primit mesajele sa fi sigura ca nu te insala si gata era totul o armonie.
Nu este iesit din comun sa umbli in telefonul iubitului din cand in cand dar nu pe cearta si acuze poate chiar el sa iti arate daca este cinstit

| zurick a răspuns:

Si eu m-as fi suparat in locul lui. Sunt mesajele lui si nu ai niciun drept sa le citesti.

| danay72 a răspuns:

Intr-o relatie este foarte importanta încrederea reciprocă. Nimănui nu îi place să fie controlat. Iubirea nu este geloasă, crede totul.

| sofisis a răspuns:

La varsta voastra nu e ok sa va cititi mesajele sau sa aveti pretentia de transparenta totala. E varsta la care sunteti imaturi si teribilisti. De principiu nu e ok sa invadezi spatiul celuilalt dar ai dreptate, daca voia musai sa fie cu tine trecea peste faza asta.

| Malsna explică (pentru sofisis):

De unde stii ce varsta avem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma consideram pe mine geloasalaughingPe tine cum ar trebui sa te etichetez? Obsedata?
1.Tu cam ce crezi? O parere proasta, evident.Nu e dreptul tau sa-i verifici mesajele.Are dreptate. Daca ai incredere in el(si mai ales in tine)nu ai avea de ce sa faci asta.
2.Ti-am zis mai sus.Nu e deloc normal.Tie ti-ar conveni sa se uite in mesajele tale? Daca zici nu, esti ipocrita. Daca zici da, esti doar proasta.Tu alegi))
3."dupa cat timp este ok sa le citesc"Pff. Disperarea ta e palpabila.NU e "ok" sa le citesti nici daca ai fi casatorita cu el.Ce e atat de greu de inteles?

| Malsna explică (pentru anonim_4396):

Da, inteleg perfect ce imi zici... daca el ar fi vrut sa le vada pe ale mele, i-as fi dat sa se uite, adica mi-ar fiplacut sa faca asta pentru ca i-ar fi dat de inteles ca tine la mine si ca ar vrea sa verifice ca iubita lui e doar a lui... exact asta am vrut eu sa vad, ca iubitul meu e doar al meu.
te-am vazut foarte directa cu mine si as vrea sa te intreb, daca el chiar voia sa fie cu mine, trecea peste chestia asta cu mesajele?
iar despre incredere... ce sa zic? clar nu am avut in el atata timp cat am facut asta, adica prin citirea mesajelor am zis ca de acolo o sa inceapa incredera mea

| Malsna explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Malsna):

"Iubita lui e doar a lui"N-ar trebui sa vrea sa verifice asta.Intr-adevar,increderea se castiga in timp.Dar asta nu inseamna ca pana nu aveti un an de relatie trebuie sa suspectezi orice fata care se apropie la mai putin de 5 m de el.Nu e normal.Nu poti citi mesajele cuiva.Sunt persoanale.Ca sunt cu parintii lui, cu prietenii lui sau cu cine or fi, e strict problema lui.
Daca tine la tine, e posibil sa treaca.Dar nu imediat.Tu inca pari sa nu realizezi ce ai gresit. Daca vei intelege si îi vei arata si lui ca ai inteles, probabil va veti impaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. E total prostesc.
2. Logic că a avut dreptate
3. Nu.

Răspuns utilizator avertizat