| aLLii a întrebat:

Buna :*
As vrea sa stiu si eu cum va fi parerea voastra despre anul 2050 :*
Cn a scris cel mai mult primeste funda:*

Răspuns Câştigător
| Dariana a răspuns:

Imaginati-va o lume unde piratii fac prapad, aruncandu-se in aer in centrul oraselor europene, unde razboaiele sunt declansate de lipsa apei, iar confruntarea dintre islam si crestinism ar izbucni cu o forta de neimaginat.

Acesta este scenariul pentru anul 2050, previzionat de Jacques Attali, economist si specialist in stiinte politice, ale carui opinii, emise in lucrarea "A Brief History of the Future: A Brave and Controversial Look at the Twenty-First Century" (O scurta istorie a viitorului: O privire scurta si curajoasa la secolul XXI, n.r.), sunt preluate de Time.

Attali s-a intors in trecut pentru a face aceste previziuni, pana la Homo Habilis, impartind trecutul in noua perioade distincte, pentru a izola "ce este posibil, ce se schimba si ce ramane invariabil". A aplicat aceste tendinte la secolul care urmeaza si a ajuns la concluzii interesante in domenii din cele mai variate, de la viitorul jurnalismului (nu vor mai exista ziare pe hartie) la sfarsitul crizei economice (la finalul lui 2011).

Viziunea lui cu privire la viitorul Americii suna astfel: "Dupa o foarte lunga lupta si in mijlocul unei crize ecologice serioase, imperiul inca dominant - Statele Unite - va fi in cele din urma infrant, in jurul anului 2035, de catre globalizarea pietelor (in special cele financiare) si de catre puterea corporatiilor. Epuizate financiar si politic, la fel ca si celelalte imperii de dinainte, Statele Unite vor inceta sa conduca lumea. Insa vor ramane cea mai importanta putere de pe planeta; niciun alt nou imperiu sau natiune nu va inlocui America. Lumea va deveni, temporar, policentrica, cu aproximativ 12 puteri regionale".

Viitorul climei? "Odata cu cresterea importanta a schimbarilor de temperatura, vor avea loc modificari importante in natura. Copacii vor creste mai repede si vor fi mai fragili... Mai serios: multe zone de coasta vor deveni nelocuibile. Sapte din cele mai mari orase ale lumii sunt porturi, iar o treime din populatia lumii traieste intr-o zona de coasta... Eco-exilul va creste de zece ori pana in 2050".

Despre viitorul armelor de distrugere in masa: "Acum indreptate spre Japonia, rachetele Coreei de Nord vor tinti intr-o zi Statele Unite si China. Rachetele Pakistanului vor cadea in mainile sutelor de fundamentalisti, vor ameninta mai intai India si apoi Europa. Rachetele Hezbollah-ului - cu alte cuvinte, Iran- care ameninta acum Israelul, vor tinti intr-o zi Cairo, Riad, Alger, Tunis, Casablanca, Istanbul si apoi Roma, Madrid, Londra si Paris. Daca se inaspresc liniile de conflict si tara este amenintata cu anihilarea, China si-ar putea indrepta rachetele spre Japonia si Statele Unite".

Despre viitorul clonarii: "Dupa repararea organelor bolnave, vor dori sa le si produca, apoi sa creeze corpuri de schimb. Mai intai vor produce familii de celule stem fara a distruge embrionii, ceea ce va face terapia prin gene perfect acceptabila din punct de vedere etic. In fine, vor construi fiintele umane precum un artefact la comanda, intr-un uter artificial, ceea ce va permite creierului sa dezvolte caracteristicile alese mai inainte. Fiinta umana va deveni un obiect comercial".

1 răspuns:
| LaLii a răspuns:

Parerea mea! va fi un an fara criza. un an in care Boc si totii parlamentarii nu mai exista... un an super. din punct de vedere financiar, agricol,

In cea mai mare parte ma gandesc ca Romania va avea euro si nu lei.