| bella19 a întrebat:

Buna:*.Ce sfaturi puteti sa-mi dati legat de parintii mei.Eu am aproape 19 ani si niste parinti care se comporta de parca as avea 2.Mai ales tata. Daca vreau sa ies nu vrea sa ma lase chiar daca e 6 dupa-masa ca imi zice ca e tarziu. Daca dorm la o prietena nu ma lasa mai mult de doua zile.Sa nu mai zicem de mare sau alte lucruri pe care as vrea sa le fac.De discutat nici asta nu poate pentru ca are ideile lui foarte babesti si se crede foarte inteligent deci nu permite nimanui sa-l contrzica cu ceva.Crede ca stie totul fara sa-i zica nimeni nimic, Ma puteti ajuta? Funda:*.

4 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Ai 19 ani. Nu mai depinzi de parinti, poti face ce vrei iar ei trebuie sa inteleaga asta.

| Alecsyyya a răspuns:

Vorbeste cu ei, atata timp cat ai 19 ani, poti sa iesi afara cand vrei. Trebuie sa inteleaga ca nu pot sa iti spuna toata viata ce sa faci, si esti destul de mare sa iei decizii singura. Te pup :*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti majora nu trebuie sa dai socoteala unde si cu cine te duci, vrei sa pleci undeva nu trebuie decat sa spui "Plec cu X si Y in oras" nu cred ca mai e cazul sa ceri voie.

| iamthewildyouth a răspuns:

Doar tu poti rezolva problema asta. Iti dai seama ca toata lumea iti va zice sa incerci sa vorbesti cu el, nu? Dar daca spui ca e incuiat n-are rost. Poti pleca de acasa, ai 19 ani. N-ai nevoie de permisiunea nimanui pentru a pleca, nu mai esti minora.