| AnielAn a întrebat:

Buna, de ceva timp am probleme cu niste colegi. Am niste colegi noi iar o fata din acei colegi nu imi da pace deloc. In primul rand am un coleg de care toata lumea rade dar e asa prost incat si el rade de el si daca il intrebi ceva jignitor pentru el, raspunde cu ceva si mai jignitor tot la adresa lui. Fata noua de care ziceam ca are ceva cu mine il tot intreaba tot felul de lucrur perverse multe sunt la adresa mea sau ma intreaba pe mine plus ca mai face si misto iar ceilalti colegi din clasa nu imi ia nici unul apararea ba din contra sunt de partea ei sau chiar zic si ei tot felul de chestii naspa chiar si prietenele mele de exemplu azi si nu doar azi una din prietenele mele dupa ce ca s-a luat fata aia de mine a inceput sa rada de mine cu niste chestii. Am tot avut de gand sa ii zic la diriginta dar tot timpul se ivea ceva care sa ma faca sa nu ii mai spun si chiar saptamana trecuta m- a lasat in pace. Nici nu stiu ce sa ii zic la diriginta ca toata clasa are ceva si nu stiu cu ce sa incep sau daca sa ii zic. Poate e si vina mea ca sunt o fire foarte suparacioasa si ma afecteaza absolut orice se spune despre mine. Am incercat sa schimb chestia asta dar nu pot si nu stiu cum. O fata mi-a zis sa o ignor dar e imposibil nu pot sa stau sa nu zic nimic pentru ca ma va face sa vorbesc si daca ii raspund tot eu am probleme pentru ca am mai facut asta si am avut probleme mari si in plus primesc si amenintari ca vine nu stiu cine sa ma bata si chestii de genul. Stiu ca nu am de ce sa ma tem ca pana la urma eu nu am facut nimic, tocmai ca ei imi fac rau dar pur si simplu asa sunt eu, nu pot, am incercat dar nu am reusit. Va rog, spuneti-mi ce sa fac chiar nu stiu ce as putea face.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stai de vorba cu psihologul scolii, este acolo pentru a te ajuta in legatura cu aceste probleme. De asemenea, trebuie sa le spui si parintilor tai, despre colegii care iti vorbesc urat.

| AnielAn explică (pentru anonim_4396):

Avem asa o scoala de nici psiholog nu avem.

| Staif a răspuns:

"... am un coleg de care toata lumea rade dar e asa prost incat si el rade de el si daca il intrebi ceva jignitor pentru el, raspunde cu ceva si mai jignitor tot la adresa lui."
Mie mi se pare ca are simtul umorului, nu e prost deloc. Si mai ales, stie sa va raspunda ca sa nu va mai luati de el.
"Poate e si vina mea ca sunt o fire foarte suparacioasa " Aha! Asta este.
"O fata mi-a zis sa o ignor." Cel mai bun sfat. Sau, hotaraste-te si spune dirigintei.