| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
De la un timp ma cert cu toata lumea! De fapt lumea se cam cearta cu mine. Sunt pe cale sa imi pierd cea mai buna prietena, si asta ma doare cel mai tare. E cam imatura, si nu stiu cum sa o aduc cu picioarele pe pamant. Plus ca de la un timp am impresia ca nici nu o mai intereseaza soarta mea! E ca acel moment cand tu ceri ciocolata si primesti in schimb spanac! oh go on. Vorbeste cu mine ca si cum as fi ultimul om de pe pamant, si ma trateaza ca pe o oarecare.
Simt ca trebuie sa renunt la ea, dar nu pot! Mereu am pus'o pe primul loc, am facut tot ce am putut ca sa ii fie ei bine. Si cu ce ma aleg?
Am mai pierdut o prietena recent iar de atunci orice mi'se intampla incep sa plang, orice ar fi! Nu mai suport, pur si simplu ma consum, si o fac destul de des. Nu stiu daca a trecut zi in ultima saptamana in care sa nu fi plans macar o data.

Ce sa fac? Va rog, un sfat!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Spicy a răspuns:

Ai auzit de indiferenta? Stai putin, de ce pe ea trebuie sa o doara undeva de tine, sa se bazeze pe ideea ca o ierti din nou, si cine stie de cate ori are impresia ca va mai merge asa. De ce pui alte persoane pe primul loc? Ca ele sa te puna pe un plan secund? Nu. Trebuie sa inveti sa nu-ti pese. Sa alegi ce e mai bun pentru tine. Sa constientizezi ca daca te ignora, sunt 2 posibilitati mari si tari:
-ori ai facut ceva, ce a deranjat-o si a preferat sa taca si sa te trateze cu flit;
-ori brusc s-a schimbat fata de tine, fara vreun motiv, si atunci nu are scuze.
Uite care e treaba, nu exista prieteni adevarati. Sau poate exista, dar cei care au parte de ei, sunt extrem de norocosi. De ce nu vorbesti cu ea? De fapt, de ce nu vorbeste ea cu tine? Daca o deranjeaza ceva, sa spuna frate.
Daca plangi, esti slaba la faza asta. straight face Esti prea profunda, iti pasa prea mult si crede-ma ca nu ai pentru ce. Singura persoana de care trebuie sa-ti pese e persoana ta! Ai sa te convingi mai tarziu, ca nici macar celor dragi nu le pasa.
Ti-am raspuns cu mai multe intrebari in loc de opinii si argumente, dar mai intai de toate trebuie sa raspunzi la intrebarile astea, asa ca pentru tine, abia apoi sa incepi sa plangi. Invata sa ignori inapoi!
Bafta!

4 răspunsuri:
| LostInBubble a răspuns:

Vorbeste cu prietenii tai, in special cu cea mai buna prietena a ta.
Trebuie sa afli motivul pentru care toata lumea te lasa balta. S-ar putea ca ei sa te vada schimbat, sau sa le fi schimbat cineva sau cineva gandirea.

Nu dispera. Incearca sa rezolvi problema vorbind. Vei vedea ca totul se va rezolva.

| LittleDropofPoison a răspuns:

Ba, sa nu ma iei in nume de rau dar o sa-ti zic ceva ce nu o sa-ti convina.
Sa zicem ca unu e mai rautacios devil si o sa-ti dea un comentariu gen " si care-i faza?" sau " crezi ca ne intereseaza?" dar sa-ti dau un sfat bun si in acelasi timp sa-ti pun si o intrebare : Nu cumva te-ai schimbat tu?! Poate te-ai maturizat iar ea este inca cu capul in nori, daca chiar sunteti prietene adevarate fii langa ea. big grinbig grin

| Bubu9110 a răspuns (pentru LittleDropofPoison):

Sunt langa ea si mereu am fost. Dar ma indeparteaza!

| LittleDropofPoison a răspuns (pentru Bubu9110):

Ba, sunt de acord cu "Ai un foc". are mare dreptate b-)