| Andruscamda a întrebat:

Buna deci acum voi fii clasa a 7 a si mi-am propus sa am o medie generala mai mare dar m-am saturat ca toate prietenele mele de la scoala sa fie pe un loc mai mare decat mine as vrea sa am media mai mare dar de fiecaredata cand incep sa invat ba este ceva interesant la tv,ba vine prietene sa iesim in oras,desigur ca nu o sa imi cada din cer asta dar cum sa ma controlez adica nu stiu, le-am promis alor mei ca o sa invat dar nu ma pot controla ceva sfaturi funda +vot

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand desfiuinteaza televizorul sau accesul tau la el. la varsta ta, in timpul scolii nu ai voie sa folosesti televizorul (cel mult in week-end cate 20-30 de minute, dar nu mai mult). apoi discuta cu toate prietenele tale si spune-le ca nu poti sa mai tolerezi faptul ca ai ajuns de rasul lumii si vrei sa te ocupi si de scoala, nu numai de prostii. Apoi fa-ti un program pe care sa-l respecti. Nu face un program prea strict, pe care sa nu-l poti respecta, cred ca pentru inceput 6 ore de invatat in zilele saptamanii si 10 ore in zilele de weekend sunt suficiente. Asa iti va ramane suficient timp de citit, de plimbat, de facut gospodarie si nici n-ai sa obosesti prea tare. Sigur ca la ritmul asta de invatat nu ai sa ajungi olimpica, dar macar o sa ajungi in prima jumatate a clasei si poti, anul viitor sa maresti timpul si sa obtii rezultate cu adevarat bune.

| Andruscamda explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns:*!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu toata lumea poate fi in frunte. Ai un caracter puternic? Demonstreaza-ti tie acest lucru. Nu ai? Nu-i bai. Nu esti singura. Gasca e mare.