| anonim_4396 a întrebat:

Deci am 18 ani sunt fata si inca imi formez ideile. laughing ok, deci vreau sa stiu ce parere aveti despre inselat avand iubita. Fetelor voi ati trece peste inselare? Baietilor voi care aveti relatie de ce o faceti? Spre exemplu eu intr-o situatie de genu cu prietenul meu, daca aflu caeste doar o aventura de o noapte trec peste (desi evident exista dezamagire si neincredere mai apoi) adica voi barbatii aveti inca impulsurile alea ereditate. Dar daca este un inselat in timp, cu aceeasi femeie (sau cu mai multe, dar aceleasi) aia o consider o bataie de joc la adresa mea si a sentimentelor mele. Voi ce credeti? Cum ar trebui sa va comportati in situatiile de mai sus?

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Daca nu mai exista incredere, ideal ar fi ca fiecare sa mearga pe drumul lui. Pana la a insela, mai este lipsa fata de respect fata de partener, e mult mai comuna. If you sense it from a mile away, run. Sunt situatii in care devenim prizonierii propriilor emotii/dorinte si "iertam"...pana la prima cearta mai serioasa in care vom aduce abaterea in discutie. Ii mintim pe altii, ne mintim pe noi. Adevarul e ca iubirea dispare in momentul in care partenerul cauta afectiune in alta parte (cu alte cuvinte poti fi oricand inlocuit, nu aveti o legatura speciala, totul se intampla in capul tau), ramai doar daca iti cunosti propriile interese...bani, afectiune, atentie pentru ca fericirea ta depinde atat de mult de altii (din pacate) incat iti este frica sa ramai singur. Decat sa inseli incredrea unei persoane care are nevoie de sinceritate, stabilitate, doreste sa-si intemeieze o familie, mai bine ramai disponibil pentru prietenii cu beneficii. Mi se pare o pierdere de timp sa pretinzi ca esti altceva, pe langa tine isi pierd si altii timpul, si nu-l mai pot recupera.

| anne3798 a răspuns (pentru AshuraElric):

Deci tu sustii ca iubirea are limita de timp, nu?

| AshuraElric a răspuns (pentru anne3798):

Nu e vorba de limita de timp, nu e o competitie. Problema e ca ceea ce noi numim iubire este o reactie chimica, te loveste in plin apoi se stinge usor. Ramanem impreuna cu cei dragi din respect, loialitate, incredere sau pur si simplu iti place compania persoanei respective. Daca iti lipseste o componenta te afli intr-o relatie esuata.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul e o fiinta poligama asa ca a vrea sa fi monogam este o minciuna