| MihaelaaaaaMhm a întrebat:

Deci, la teza la mate am luat 9 iar mama se astepta la 10 si e foarte dezamagita si suparata pe mine. Eu cred ca nu sunt perfecta si nota 9 mi se pare o nota buna, mai ales ca in oral am 10, deci media finala tot 10 ramane. Pur si simplu nu inteleg de ce se comporta asa. Nu vreau sa o dezamagesc si ma face sa ma simt oribil. Nu stiu ce sa fac...va rog sa ma ajutati. Ma simt asa nasol.

Răspuns Câştigător
| 69CarpeDiem a răspuns:

Felicitari pentru 9.
Totusi e o nota buna.
Esti in aceeasi situatie ca si mine.
Mama se asteapta ca eu sa iau 10 dar din clasa a 7-a iau incontinuu 9.
Acuma in clasa a 8-a am luat 8.5 dar mi se pare super pentru ca a fost super greu.
Totul depinde de atunci cand vii acasa dupa teza si te intreaba ce ai facut.
Trebuie sa pari dezamagita pentru ca a fost greu si te-ai chinuit si crezi ca vei lua 8. Dar totusi spui ca speri sa iei 8.5 pentru ca media sa fie tot 10.
Cand vin rezultatele si ii arati nota de 9 va fi surprinsa.
Aceasta tactica am adoptato in clasa a 6 de la profu' de mate care ne-a zis ca ne da 34 de pagini de scris si avem 3 zile.La sfarsitul orei ne-a dat doar 17 si noi eram fericiti(nu stiu de ce ca tot era mult)

| MihaelaaaaaMhm explică (pentru 69CarpeDiem):

Multumesc, la fel. La mine nu mai merge tehnica asta...laughing Acum a ajuns acasa si are un sictir maxim. O sa imi scoata ochii toata viata cu asta, dar ma resemnez eu. Faza e ca pana acum am luat premiu de excelenta si ea vrea sa fiu sef de promotie. Spune ca nu ii pasa de note, atata timp cat am media 10 (gandirea asta mi se pare TOTAL gresita) si ea facand atata scandal de la un 9, se contrazice singura. Nu mai inteleg nimic.

2 răspunsuri:
| HellGirl666 a răspuns:

Bună ☺.
Eu una nu înțeleg de ce e dezamăgita de tine. Ai luat 9, nu 4!
Încearcă să îi explici.