| Trandafirii a întrebat:

am o problema va rog sa ma ascultati, deci sunt o fata in clasa a 5 a si am 11 ani, problema vine de la scoala, cand acum 4 luni am dat un test la matematica si aveam si o ciorna si o fata din clasa mea (cu probleme psihice) mi-a luat ciorna si s a semnat cu numele unei fete din clasa noastra, si a doua zi au venit lucrarile si doamna profesoara a observaf ca sunt 2 lucrari cu acelasi nume, si a intrebat de ce, si toti baietii (rai) i au spus ca amalia (adica eu), si doamna i a crezut si mi a pus 4 in catalog (am vazut cu ochii mei), si cand a aflat dirigontele a spua sa vin cu mama si mama mea nu poate sa vina la scoala din cauza muncii, si nici nu poate duna ca stam jntr o zona naspa, in fine asa si i am explicat totul dirigintelui si el a spus,, bine, dar unde e mama?", si eu de 4 luni sunt intr un,, pericol", nu stiu ce e de facut, si sa va spun si notele mele, credeti ca sunt proaste? Deci la romana am 8, 8, 10,10,4,5, si 1 in teza, la matematica am 8, 8, 7,4 si 6 in teza, la engleza 7, 8, 10,10 la franceza 9, 10, 10 la biologie 4, 6, 8 la geografie 8, 8, 8, la desen 9, 9, 9, la sport 8, 10, 10, la religie 9, 10, la istorie 6, 7, 8, la muzica 9 si nu mai stiu ce nota, la tehnologie 8, 10, la informatica 9, 10, 10 oare se poate supara mama? (Doar cele de 7, 8, 9 si 10 i le am spus), ce scuza sa ii dau? Mentionez ca ultima saptamana de la sfarsitul semestrului am lipsit ca eram bolnava, eu ce sa ii zic? a si mai am si 7 la purtare degeaba, si mama de supara foarte tare daca afla, si dirigontele stie ca eu fac numai rele pentru ca colegii mei mint continuu, nu am idei, si notele sunt buna? Dau funda si vot!

6 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Nasooool. pai vorbeste cu mama ta intr-un moment cand e mai fericita si calma ca sa nu se enerveze prea tare. dupa du-te la diriga si povestete totul. nasol e ca nu ai dovezi. incearca sa scoti dovezi clare.mama ta sa stiu ca nu o sa fie chiar senina cand o sa afle tot dar spune-i toata povesteavde la bun inceput si fiecare detaliu.nu e chiar roz situatia, totusi o sa inteleaga. iar sem viitor ia note bune la scoala.(mai bune decat astea)

| FrateleAndrei a răspuns:

Îmi pare rău să aud asta.Ai note bune să şti.Dar 7 la purtare!? Ce ai făcut? În orice caz eşti o fată deşteaptă, păcat că eşti într-o clasă de rahat.
P.S. Ca prieten te sfătuiesc să te muți la o altă şcoală. Până nu ajungi sa ai 5 la purtare.Şi ar trebui să-i spui mamei.Fi sincera.Îți doresc succes cu scoala si baftă cu problema asta.

| Trandafirii explică (pentru FrateleAndrei):

Multumesc, nu am facut nimic de am luat 7, pur si simplu colegii sunt de rahat, nu stiu cum sa ii spun mamei sad sad sad sunt blocata total, nu stiu ce sa ma fac sunt intr un adevarat necaz, off

| FrateleAndrei a răspuns (pentru Trandafirii):

Imi pare rau de tine sincer sad
Ca prieten te sfatuiesc să-i spui mamei tale şi să încercați să rezolvați problemele cu dirigint/a ta.
Nu ai procedat bine ascunzându-i aceste lucruri mamei tale.Trebuia de la inceput să-i spui ce colegi de rahat ai.Astfel te muta din scoala sau clasa si nu aveai 7 la purtare.Nu ai alta solutie decat sa te muți
Baftă happy

| Trandafirii explică (pentru FrateleAndrei):

Nu se poate sa ma mut pentru ca am mai fost la 2 scoali apoi m am intors inapoi, si directorul nu ma mai lasa sa plec pana in clasa a 8 a, si nu stiu ce sa fac vineri e sedinta si poate miercuri ii spun mamei, i am explicat azi la dirigintie dirigintelui totul si el a spua,, bine, sa vina mama'', deci am un diriginte de tot rahatul si nu stiu ce e de facut, am cosmaruri noaptea, crede-ma, deci sa zicem ca ma uit intr-o poza din vara si ziceam ca atunci nu eram in acesf,, pericol'', eu zis sa imi dovedesc nevinovatia miercuri cand are dirigintele ore, si il contrazic la orice zice, daca ii povestesc o pauza intreaga oare poate sa mearga?

| dariadaria2002 a răspuns:

Fratee... eu in clasa a5a cea mai mica nota a fost un singur 6! Cum sa ai 1 in teza la ROMANA?! DA, cu siguranta se v.a supara maicata ...in cazul in care nu ai o mama careia nu.i pasa.