| Trandafirii a întrebat:

Am o problema foarte grava la scoala deci acu 3 luni am dat un test la matematica si aveam si o ciorna si o fata din clasa mea ( cu probleme psihice ) mi a luat ciorna si s a semnat cu numele unei fete din clasa noastra pe ciorna mea, si ea a dat la catedra si lucrarea ei, si ciorna mea, iar eu am dat doar lucrarea mea, a doua zi au venit lucrarile si profesoara a observat ca sunt doua nume cu aceeasi fata pe lucrari si doamna a intreba de ce sunt doua lucrari si totii colegii mei (unii) au strigat,,Amalia, Amalia!" (Adica eu) colegii mei au dat vina pe mina ca sa nu primeasca ei nota 4 si ca sa se simta foarte bine ca au dat vina pe mine, asa si mie mi a venit lucrarea si am luat 8, si profa in loc sa imi treaca 8, mi a trecut 4 din cauza colegilor mei prosti, asa si cand a aflat dirigintele a spus sa vin cu mama si nici pana acum nu a putut veni mama mea, si dirigintele ma tot ameninta ca vine la mine acasa, ca are adresa de la sfqrsitul catalogului, si eu saptamana trecuta i am povestit dirigintelui detaliat tot ce s a intamplat atunci si el a spus,, Bine, dar unde e mama?" Si eu chiar nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma ce sa fac sa mi se dea dreptate?

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Rezolva sa vina mama ta. Spune-i adevarul, daca e asa cum spui nu e nimic rau. Lucrurile astea nu se lasa nerezolvate cu lunile.

| cristimihailov a răspuns:

Vorbesti cu mama ta si gata. Ii ceri numarul de telefon al dirigintelui si mama ta il suna sau invers.

Daca nu poate sa vina, nu inseamna ca nu poate sa vorbeasca la telefon.

| Eudaimonia a răspuns:

Dacă fata are probleme psihice, ce caută într-o clasă cu oameni fară probleme?

| DenisaMariaD a răspuns:

Eu zic ca ar fi cel mai simplu mod sa ii spui tot mamei tale. Ea te poate ajuta si cred ca te va intelege daca o sa ii spui adevarul. Ea o sa mearga sa stea de vorba cu dirigintele tau si poate ti se va modifica si nota in catalog. Bafta :*

| Trandafirii explică (pentru DenisaMariaD):

Dar mama mea stie, nuoate ajunge la scoala, ce sa fac sa mi se dea dreptate?

| Quera a răspuns:

Daca tu nu vrei ca mama ta sa afle despre incidentul respectiv, atunci incearca sa discuti cu acei colegi care au dat vina pe tine. Incearca, in principal sa afli de ce au facut asta si sa ii faci sa marturiseasca. Daca asta nu merge, va trebui sa ii zici mamei tale deoarece ea este acolo doar ca sa te ajute. Poate ca te va certa putin din cauza ca nu i-ai spus pana acum dar ii va trece repede iar problema se va rezolva.

| Trandafirii explică (pentru Quera):

Mama stie, dar nu poate veni din cauza muncii, ce sa fac sa mi se dea dreptate?