| Dyony01 a întrebat:

este cineva care a terminat clasa 11?
Imi puteti spune si mie ce opere ati facut anul acesta la limba romana? vreau sa citesc din vacanta operele pe care le voi studia in clasa 11. Funda :*!

Răspuns Câştigător
| sweetpeppers a răspuns:

În mare parte programa e aceeași. Ai să începi cu perioada veche, unde ar trebui să ai citite, dacă le înțelegi, Viiaţa lumii de Miron Costin, Istoria ieroglifică de Dimitrie Cantemir, Ţiganiada de Ion Budai Deleanu, dar numai fragmente...nu stiu pe care le va alege profesorul tau. La filo le-am discutat cam pe toate.
Dupa aceea vei face perioada moderna sau secolul XIX, cu criticismul junimist...etc. S-ar putea sa ai nevoie de Miorița, dar in mare parte ai de studiat concepte. Dupa, ai sa faci curentele literare. Ti-ar trebui, daca nu le-ai facut deja, Pădurea spânzuraţilor de Liviu Rebreanu, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu, Concert din muzică de Bach de Hortensia Papadat-Bengescu, Nuntă în cer, Maitreyi de Mircea Eliade, și o gramada de poezie. Genul liric o sa iti ocupe jumatate din semestrul 2. Sper ca te-am ajutat. Funda?happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde la ce profil ești, se predă diferit.