| anonim_4396 a întrebat:

Buna eu sunt in ultimul an de liceu si am o mica problema de 2 ani m-am mutat in zona Moldovei eu fiind olteanca de fel si am niste colege in clasa care nu prea le place accentul meu chiar uneori nu inteleg ce vorbesc si ele se dau foarte destepte pe chestia asta si tot asa profesoara de romana mi-a spus ca atunci cand pronunt cuvantul 'el' sau 'ea' sa pronunt cu i adica sa se auda ia dar eu nu prea pot ca sunt obisnuita cu accentul meu din Vl. e cam naspa dar bine ca in rest profii sunt mai de treaba decat in zona mea... voi ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cum vrei si cum poti.Acum n-o sa iei lectii de dictie ca vor ele sau ei, nu? Nu ii baga in seama...

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ești sigură că accentul e de vină? "am niște colege în clasă care nu prea le place"?

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Scuze m-am grabit. cand am scris da trebuia sa scriu care nu le plac in fine

| Laura a răspuns (pentru anonim_4396):

Te prefaci? Ție îți place cum sună "am niște colege în clasă CARE nu prea le place/plac"? E grele rău...

| adelaadelaadela a răspuns:

Daca nu le place accentul tau e treaba lor! ni-i baga in seama!