| Andraaaaaa14 a întrebat:

Imi explicaţi vă rog cum se face exercitiu 7-(3+x-1)= -1, atunci x =?
L-am avut la simulare la mate şi nu am stiut sa-l fac şi as vrea să ştiu cum se face.

5 răspunsuri:
| oty2001 a răspuns:

7-(3+x-1)=-1 rezulta ca :
3+x-1=8
3+x=9
x=9-3
x=6

| dayzzi a răspuns:

7-(3+x-1)= -1
7-3+x-1=-1
x=-1-7+3+1
x=-8+4
x=-4

| 123marianhuspas321 a răspuns:

Iti voi explica eu deci faci in felul urmator:inchizi calculatorul, deschizi cartea de matematica si te apuci sa faci probleme si sa inveti cum se fac exercitile ca de aia mergi la scoala nu sa stai degeaba

| Andraaaaaa14 explică (pentru 123marianhuspas321):

Se vede că nu ai habar de matematică. Matematica nu o înveţi daca înveţi definiţi. La matematică e foarte important să o înţelegi din clasă. Deci nu ai ce să inveţi din carte.