| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu o problema care am dat-o la simulare,nu am stiut-o si am luat o nota "EXCELENTA". As vrea sa ma ajutati.
Mama, tata si fiul au impreuna 94 ani, tatal are cu 8 ani mai mult ca mama, si mama are cu 20 ani mai mult ca fiul.
Repet: problema a fost la o simulare,si as vrea sa ma ajutati,ca pe viitor sa stiu sa rezolv probleme din astea. Doamna de mate nu face pregatiri, si nu am ocazia sa o intreb.
dau funda!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Problema se judecă aşa: a) dacă tata are cu 8 ani mai mulţi decît mama ( care are 20 mai mult decît fiul) se cheamă că tată are 20 + 8 ani mai mulţi decît fiul.
b) Împreună, tătăl şi mama au 20 + 28 = 48 ani mai mulţi de cît fiul.
c ) dacă nu ar exista aceste diferenţe toţi trei ar avea aceeaşi vîrstă.
Scădem deci diferenţa de vîrste din total: 94 - 48 = 46.
d) Şi atunci, acest 46 ar fi suma vîrstei celor trei dacă ele ar fi egale.
Asta ar însemna să împărţim pe 46 la 3. Ceea ce nu se poate ( 46 nu e divizibil cu 3).
Dar ...se poate face o şmecherie.
Transformăm anul în luni. Adică înmulţim pe 46 cu 12.
46 x 12 = 552.
O.K. 552 este divizibil cu 3 ( suma cifrelor e divizibilă cu 3; 5 + 5 + 2 = 12 ).
Acest 552 lunireprezintă de fapt cei 46 de ani ( adică suma vîrstelor celor trei dacă ei ar avea aceeaşi vîrstă).
Şi acum aflăm vîrsta fiului.
552 : 2 = 184 luni.Asta transformat în ani înseamnă 184 : 12 = 15 ani şi 4 luni.
Deci vîrsta fiului este de 15 ani şi 4 luni.
Mama are cu 20 de ani mai mulţi. Adică 35 de ani şi 4 luni.
Tatăl are cu 28 de ani mai mulţi decît fiul, adică 43 de ani şi 4 luni.
Să facem proba :
15 ani + 35 + 43 = 93 de ani.
Plus încă de 3 ori cîte 4 luni, fac 12 luni adică 1 an.
93 + 1 = 94.
Clar?

| zdrangoi a răspuns (pentru corolav):

Am vazut raspunsul.
Dar este pentru ce nivel?

| corolav a răspuns (pentru zdrangoi):

Aritmetică de clasa a IV-a.
Eu asata am învăţat în 1957.

| zdrangoi a răspuns (pentru corolav):

Oare?
Era aritmetica lui Stalin si Petru Groza sau Dej?
Atunci de ce a mers totul asa de "bine"?

| corolav a răspuns (pentru zdrangoi):

Am crezut că eşti un tip cu doxă dar mă faci să înţeleg că eşti mic.
Ce are coada vacii cu ştampila primăriei?
În orice caz, la vremea mea se lua un BAC, la 7 materii, cu un procentaj de peste 80 la sută pe ţară, iar nu ca acuma cu 15 - 20 %.
Noi am făcut şi canalul, şi Bicazul, şi Porţile de Fier, şi cîteva sute mii de blocuri, şi Metroul şi Casa Poporului, şi gările de la Braşov şi Constanţa, şi podurile de la Giurgiu şi Giurgeni - Vadul Oii şi hidrocentralele de pe Argeş şi Lotru, şi stadionul "23 August" şi alte vreo 20 de săli de sport în ţară.Etc...
Cei de azi ce au făcut şi ce vor face?
Hai, pa!

| zdrangoi a răspuns (pentru corolav):

Ai uitat Sala Palatului, Circul de Stat, gara din Predeal, Teatrul National din Targu Mures, Statiunile de pe litoral, etc.
Si ca sa-ti raspund si la intrebare :
cei de azi fac ce se pricep mai bine : averi, mall-uri, telegondole, asfaltari deplorabile, jaf, etc.

16 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai priceput?
Dar eu nu pricep cum de tu nu ai ştiut cum se rezolvă problema şi totuşi ai luat calificativul EXCELENT?

| anonim_4396 explică (pentru corolav):

Excelent,e pus intre gilimele si spus cu ironie

| corolav a răspuns:

Acel 552 : 3 = 184.
Am greşit eu.

| zdrangoi a răspuns:

M+T+F=94
T=M+8
M=F+20 -> F=M-20
M+(M+8)+(M-20)=94
3M-12=94
3M=94+12
3M=106
M=106/3=35.33
T=M+8=35.33+8=43.33
F=M-20=35.34-20=15.33
Cred ca enuntul este gresit, deoare ce varsta lor nu este un numar intreg.

| MeConstantine a răspuns:

Mama=m, Tata=t, Fiul=f
m+t+f=94
t=m+8
m=f+20
Deci Alegem sa inlocuim fiecare astfel din m=f+20 scoatem ca m-20=f. Apoi la prima t=m+8=f+20+8=f+28
Acuma inlocuim in t+m+f=f+28+f+20+f=3f+58=94 De unde 3f=94-58=36=>f=12 si astfel mama =32 ti tata cu 40

| zdrangoi a răspuns (pentru MeConstantine):

T+m+f=f+28+f+20+f=3f+ 48! =94
3f=94-48=46 -> f=46/3=15.33!

| corolav a răspuns (pentru MeConstantine):

Nu e corect.12 + 32 + 40 = 84.
Vezi raţionamentul meu, aritmetic.

| zdrangoi a răspuns (pentru corolav):

OK! asta i-am zis si eu.

| MeConstantine a răspuns:

Am dat metoda nu raspunsul exact uneori nu este bine sa zici totul. Rationamentul logic este cel dat cu lunile

| zdrangoi a răspuns (pentru MeConstantine):

Ai dreptate.
daca se transforma anii in luni se rezolva.
M+(M+96)+(M-240)=1128
3M=1272
M=1272/3=424 luni = 35 ani si 4 luni

| MeConstantine a răspuns (pentru zdrangoi):

Deci ai vazut ca mergehappy