| AnemonaP a întrebat:

In luna august implinesc 18 ani,pana atunci as vrea sa fac ceva mai productiv vara aceasta,sa muncesc in strainatate,sa invat si mai bine limba engleza. Unde credeti ca as putea lucra? As vrea sa incep din iulie, iar atunci voi mai avea doar o luna pana voi implini 18 ani

Răspuns Câştigător
| Cristina12457 a răspuns:

Dupa parerea mea nu este ok sa pleci din tara doar ca sa lucrezi undeva ca ai implinit 18 ani. Decat sa mergi in alta tara la cules de capsuni,ca ospatara sau cine stie ce,pentru ca altceva nu prea ai ce face daca nu mergi pe un anumit domeniu acolo,de ex avocatura,cu studiile necesare. Mai bine ramai in tara,faci in curs de manichiura,pedichiura,coafura,iar in timpul liber sa primesti cliente happy Asa o sa faci bani productiv. Iar in timpul saptamanii sa te angajezi undeva in tara,ca ospatara,vanzatoare sau unde te mai poti angaja,dupa servici primesti cliente la manichiura,coafura,machiaj etc. Ca un sfat prietenesc, chiar iti spun sa nu faci prostia de a merge in alta tara ca vrei un loc de munca. Nu ai de unde sti cum va fi acolo si va fi greu. Cat o sa platesti chirie, mancare, drumul nu o sa iti mai ramana mare lucru, asa ca gandeste-te mai bine. Succes!

3 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

In privinta banilor castigati si a experientei de viata, este mult mai bine sa pleci afara la munca dar nu poti daca nu ai 18 ani. Deci vara asta va trebui sa o petreci in tara si este buna ideea userului Cristina, poti face un curs de cosmetica. E bun si drept calificare si pentru tine personal!
In ceea ce priveste plecatul la munca afara, dupa ce implinesti 18 ani, e mai mult de discutat! Depinde de situatia ta si de ce vrei sa faci ca meserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca vrei sa lucrezi in strainatate,si am mai inteles ca nu ai idee unde,si nu ai pe nimeni care sa te ajute, nu? Ca sfat, esti fata, nu pleca de-aiurea din tara, gasind oferte de pe net. Daca ai pe cineva de incredere e ok sa pleci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Si eu implinesc in august 18 ani, pe 7. Ceva mai productiv nu inseamna neaparat sa muncesti si sa inveti mai bine limba engleza. Eu zic ca ai putea lucra acolo unde crezi ca poti face fata, ca te poti adapta. E ok sa incepi din iulie, dar eu zic ca totusi sa nu te grabesti si ca ai putea foarte bine sa te gandesti la asta dupa ce implinesti 18. Parerea mea. happy