| PandacornMaria87658 a întrebat:

Bună întrebare adresată fetelor Ce se schimbă după prima menstruațe? ( fizic, psihic? Mi se schimbă corpul, gândirea.) Poate îmi veți spune să o întreb pe mama dar nu are răbdare, când o întreb ceva ea sare de parcă ar trebui să știu tot, menționez au trecut 10 zile de la prima menstruație.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fizic ai putea să ai crampe abdominale sau dureri de umeri ceva gen în timpul menstruație.Dar nu au toate fetele
durerile de mai sus. Unele au mereu, altele au uneori și altele nu au deloc.Acum depinde de ori ce fată...
Ai putea să te mai îngrași foarte puțin, asta nu numai în timpul menstruației ci și după ea pentru că vei avea o poftă de mâncare mai crescută.
Psihic....nu ți-se întâmplă prea multe.La unele fete li-se întâmplă să fiu în peripada menstruației mai melancolice sau nu știu cum să zic...adică poți fi și foarte sigură pe tine sau nervoasă sau tristă sau chiar sensibilă.Dar toate astea sunt foarte normale la orice fata care i-a venit menstruația! Nu e nimic ieșit din comun dacă ți-se întâmplă ceva de mai sus.Eu sper în primul rând că te-am ajutat cu răspunsul meu.

| PandacornMaria87658 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, happy, am observat ca sunt mult mai sarcastica și mă enervez repede în timpul menstruației dureri / crampe nu am avut dar am acum crampe în pauză :/ și mă doare spateleee sad

7 răspunsuri:
| Gian a răspuns:

Fizic inainte si in timpul menstruatiei te va durea puțin spatele si burta in partea de jos (uneori putin alteori insuportabil) inainte de menstruație te vor durea si întări sâni, la anumite persoane apar cosuri cu cateva zile înainte, si in general se va accelera procesul de crestere al sânilor.
Iar psihic de acum esti la pubertate e normal ca te mai maturizezi putin dar nu te astepta la rezultate wow.

| PandacornMaria87658 explică (pentru Gian):

Mulțumesc big grin, am avut cam toate simptomele, înafara durerilor nu știu de ce :/

| Gian a răspuns (pentru PandacornMaria87658):

Pentru ca ai destul magneziu in corp durerile se datorează lipsei de magneziu.

| PandacornMaria87658 explică (pentru Gian):

Ooo și cum fac să nu scadă magneziul, ce să consum (alimente), nu aș dori dureri de menstruație tongue

| Gian a răspuns (pentru PandacornMaria87658):

Banane, avocado, soia, peste gras (somon, ton), nuci, semințe si legume cu frunze verzi.

| PandacornMaria87658 explică (pentru Gian):

Mulțumesc mult happy