| alina14 a întrebat:

Am mari probleme cu mama! Vreau sa va spun ca sunt o fata cuminte, am note mari la scoala, sunt ascultatoare, harnica zilnic strang prin casa, fac mancare, sterg prafurile, etc. toate le fac eu in casa... si mama tot multumita nu e. In schimb sora mea mai mica de 10 ani (cu care nu mai inteleg deloc bine) nu face nimic si mama tot cu ea tine mai mult. Ieri m-am dus la sora-mea in camera (ca eu am camera separata de ea) si m-am dat cu putin parfum de la ea, si ea s-a dus repede la bucatarie si tot ii zicea ceva in soapta lui mama si m-am dus sa ascult sa vad ce zice: si minţea ca i-am consumat parfumul ca m-am dat cu o tona, si mama zicea (Aoleu crapaia-r fierea ca m-am saturat de ea ca daca moare nu-mi pare rau). Si va dati seama cat de prost m-am simtit? oricum nu e prima oara cand vorbeste asa de mine. Dupa ce ca ele nu fac nimic in casa asta.tot timpul o aud spunand ("daca moare nu-mi pare rau, sau s-o ia moartea, nenorocita") Ce vrea femeia asta de fapt? Ce are cu mine, poate sa fie asa din cauza ca sunt prea tacuta? Si sora-mea aia e guraliva mai mult se aude glasul ei decat mine. Ce sa fac? nici macar nu vreau sa le vad faţa.

31 răspunsuri:
| anna01 a răspuns:

Fii ca sora ta si poarta-te mai urat cu mama ta-dar mama vitrega, cum poate sa te blesteme asa? Cu astfel de oameni nu merita sa te porti frumos chiar daca ti-e mama, in casa cu dusmanul.Lasa bunul-simt la o parte si slugareala ca tot neiubita esti. Daca esti mai mare cu 10 ani, inseamna ca ai peste 18, du-te, distreaza-te ca deja incepe sa sune ca o Cenusareasa si nu merita.Mai putin artag in tine ca te calca in picioare.

| Malvina24 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel! eu am 17 ani(peste o luna fac 18 ani) si mami imi zice si fie uneori ''du-te draq'' si la fel tine mai mult cu soramea de 13 ani! Ea vine la mine imi umbla prin lucruri si cand ii zic lu mami imi zice''las-o in pace ca ea e mai mica''si mereu ii ia apararea eu daca m-a dus sa-i fac ei ceva ma cearta mami o luna! Uneori ma cearta fara sa fac nimic! soramea sta la ea in camera si tipa si mami vine din bucatarie la mine direct si-mi zice''ba fta iar o facusi pe aia mica sa tipe!'' si nu e vina mea (ea are niste papusi care ''decoleaza'' si scot zgomot! Imi zice mereu ca eu o necajesc si nu e asa! si soramea a vazut ca e favorizata si imi gaba si de la ea! nu am ce sa fac insa mai am putin si fac 18 ani!

| ffy a răspuns:

Oare as zice si sor'mea de minesad

| LoveMusic a răspuns:

Ai tată? Spune-i lui. Tatăl tău ar trebui să te ajute.Este mamă vitregă sau naturală? Ar trebui să discuţi cu ea, să-i explici. Oare mama ei se purta aşa cu ea?! M-a emoţionat povestea ta.Mai bine caută ajutor: tată, bunici. Ţine la tine, dar vrea să te urască sau nu ştiu ce să spun.Nu am trecut prin asta. Dar dacă aş avea aşa mamă nu ştiu ce-aş face. Vorbeşte cu tatăl tău, cea mai bună soluţie.Mama care ţi-a dat viaţă ar trebui să fie bună, înţelegătoare şi mai presus de orice, să te iubească! Încearcă să nu mai fi timidă. Treci peste asta.Succes!

| tim a răspuns:

Tepes, unde esti cu tepele alea? povestea asta seamana cu a mea, alina14. Ce sa faci? nimic, nu prea ai ce, am incercat si eu si nu mi-a iesit nimic.Ba din contra imi si baga vina la ce fac.Si prin urmare, decat sa faci si sa zica:nu face nimic, mai bine nu faci nimic, macar sa nu minta. Unii oameni nu se tem nici de Dumnezeu. Tu nu fi rea insa, ai rabdare, o sa se schimbe situatia.Foarte important:sa nu-ti vina ideea sa faci vreo tampenie, ca nu merita.

| asdgfhresry a răspuns:

Aff nu stiu ce ai facut ca m-ai facut sa-mi dea lacrimile. Doamne mama asta ii tare afurisitasad De ce nu vorbesti cu tatal tau? sau chiar cu mama ta sa vezi de ce se comporta asa cu tine. Explica-i ca tu faci de toate in casa. Si incearca sa vezi de ce nu te place. Stii, daca folosesti si lacrimi ar trebui sa te creada. Si asta nu e smecherie, dar daca esti sensibila ai sa vezi ca iti vor curge lacrimi.Ar mai fii o idee sa dormi la o prietena care te intelege. Adica poate maicata te va lasa, la urma urmei daca vrea sa mori...straight face Dar este mama vitrega sau naturala? eu stiam ca mamele naturale isi iubesc copiii. Deci ma uimeste maicatasad. Uite daca vrei lasa-mi id-ul tau pe privat ca sa mai vorbim si pe messenger. :*

| dyddyyyx18 a răspuns:

Poate a crezut-o pe sora ta, si na omu` la nervi zice multe. Nu pune la suflet ce zice in momentele astea. N-are cum sa ii fie indiferent daca mori. Spune-i ca sora ta minte, si explica-i ca te deranjeaza ca te desconsidera. Dar cu calm. Si, daca nu merge, vb cu tatal tau, sau cu o alta cunostiinta cu care te intelegi bine.

| georgiana a răspuns:

Povestea ta seamana cu cea a Cenusaresei, iar tu astepti un final fericit in care apare printul.Incearca sa stai departe de ea o perioada, sa iti simta lipsa.Nu cred ca nu te iubeste, doar ca este stresata din cauza problemelor de zi cu zi si unii parintii uita de educatia si atentia copiilor.Nu iti face singura rau sa fugi de acasa, problemele se infrunta, cu discernamant.Incurajeaza-te singura si roaga-te pentru tine.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ramina a răspuns:

Pff.sad. In primul rand. daca mama ta ar fi rea din fire nu ar iubi`o nici pe sora ta.thinking Nu vreau sa te intristez mai tare. dar vorbeste cu tatal tau si convinge`te ca mama ta e mama ta naturala.adica poate sa fie mama ta vitrega. sa te fi infiat.sad fara ca tu sa stii acest lucru. si ca sora ta sa fie cu adevarat fiica ei si de aceea o iubeste mai mult. sad incearca sa te informezi si despre acest lucru tongue. Sau poti sa pleci cateva zile de acasa. iar cand te intorci sa vezi reactia mamei tale. o mama care isi iubeste cu adevarat copilul si-ar face griji si nu ar avea liniste pana nu te`ai intoarce. daca ar fi tot nepasatoare.nu stiu ce sa zic.sad

| soricica a răspuns:

Nu mi se pare corect ce face mama ta. Ca o rasfata mai mult pe sora ta mai mica e ceva, dar ca te pune sa faci treaba prin casa, ca ea nu face nimic si pe deasupra mai si tipa la tine, nu e bine deloc. Ar fi bine sa iei masuri in legatura cu asta, vorbeste cu tatal tau, sau pur si simplu iti iei inima in dinti si ii spui in fata ce ai de zis. Daca nu faci cum fac si eu cand se mai ia mama de mine aiurea... o ignori si cand te va chema sa o ajuti cu ceva sau sa faci ceva, te faci ca nu ai auzit sau ii spui direct, "ce ti-ai luat servitoare?". Trebuie sa fii putin mai tupeista in situatia asta. Dupa mine esti un copil perfect: cuminte esti, note bune ai, ascultatoare esti, harnica esti... ce mai vrea mama ta, imposibilul?
Incearca sa nu mai apleci capul in fata mamei tale, mai ales ca se comporta asa cum se comporta cu tine. Tu faci totul in casa asa ca tu ar trebui sa fii "cocosul". Spune-i mamei tale ceea ce simti si incearca sa o convingi sa te asculte, ca doar si tu esti copilul ei si ai nevoie la fel de mult ca sora ta, de atentia si dragostea mamei.
Bye:* si anunta-ne ce ai facutwinking...ai grija de tine:*

| adelina_7242 a răspuns:

Inventeaza si u ceva despre sora ta si spune-i mamei tale, nu mai fi asa harnica, nu asculta asa mult, fi mai rebela, spune-i talalui tau.Si iti supu eu ca daca ai muri mama ta ar plange foarte mult.In orice caz vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu mai suparti.Incearca sai explici cum ar fi daca u te-ai intelege cu sora ta si tot i-ai spune ca u nu o iubesti, ca nu i fi suparata cand moare, chestii din astea.

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Si eu patesc ceva asemanator acasa straight facenumai ca nu am o sora dar eu ma gandesc ca as pleca de acasa dar nu te sfatuiesc doar daca asta e singura solutie.:-((

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Daca mama ta nu trebuie apreciaza nu cred ca mai are rost sa mai stai acasa...nici mama mea nu ma apreciaza si intr-o zi voi pleca de acasa nici eu nu mai suport dar de tine ce sa mai zicem... fa ce crezi ca e bine

| nicko a răspuns:

Dar tatal tau ce zice? si mie mi se intampla f des dar tata mereu imi ia aparArea dar eu nu-s chiar asA de harnicutA in schimb si eu invat bine si maI fac uneori curatenie nu-s chiar asa lenesa dar oricum mereu sora mea orice ar fAce e ingeras dar m-am obisnuit si imi fAc sg dreptate ceea ce duce iar la certuri dAr ne trece.La tine pare mai grav. Ai incercat sa ii zici mamei tale de ce se poartA asa cu tine? e cam dificil sa ii zici.stiu. Dar isi va da seamA la un moment dat sunt sigura. Tu vezi-ti de-ale tAle.Stai cu prietenii, distreAza-te si nu le maI bAga in seama.Si mie mi-a zis mama niste cuvinte care m-au Afectat f mult dAr a trecut.Nu ii maI dau atentie cANd ma cearta iar cand nu are dreptate plang. Dar imi trece.Ma gandesc la ce voi face maine, ma gandesc la ce voi fAce peste 10 ani, ma gAndesc la toate visurile mele si ma linistesc pentru ca stiu de la cineva cA "atunci cand esti trist tb sa te gANdesti cA cineva se gandeste la tine". Deci fii sigura ca mama tA si sorA ta te iubesc mult dar poate nu arata.Si tu le iubesti pe ele dar nici tu nu arati sunt sigurA pentru ca stiu cum te simti.Ai rAbdare si nu te mai necaji din cauza asta...chiar nu Are rost.

| martha a răspuns:

Draga mea! Sunt momente in viata pe care trebuie neaparat sa le depasesti. In primul rand incearca sa faci o lista cu defectele tale. Din descrierea ta esti aproape perfecta. Nu cumva esti putin subiectiva? Toti facem greseli in viata, uneori mai injuram sau ne comportam mai urat cu altii. Nu vreau sa o justific pe mama ta dar poate are unele probleme (de sanatate, financiare, sociale, etc.). Desigur, nu este permis un astfel de comportament pentru. nimeni ).
Pt. nimic in lume, sa nu cumva sa pleci de-acasa. Faptul ca ai propria ta camera (multi nu au ), mancare, caldura, inveti bine, deci ai conditii materiale. Ai rabdare, fii modesta, nu provoca, NU SUFERI, invata si fa-ti viitorul mai bun. Fii tu mai buna daca ele nu sunt. Sunt convinsa ca timpul va rezolva. Si nu uita intri intr-o perioada f. sesibila pentru orice tanar (adolescenta). Nu te mai victimiza ca nu te-ajuta. Fa-ti o prietena, cu mare grija. Iar la urma urmei peste 8-9 ani vei avea o noua familie, in caminul tau. Atunci, probabil vei sti ce greseli sa nu faci. Iti doresc numai bine!

| tisha a răspuns:

Ia incearca sa nu mai faci nici tu nimic in casa, faci curat doar in camera ta, mancare ii spui ei sa faca, ca doar e mama si are obligatie si daca te pune sa faci ceva, ii spui ca faci doar daca face si ''aia mica'', ca doar ea e ''fata mamei''. Si vezi ce se intampla, daca e mai rau sau mai bine!

| tisha a răspuns:

Mai ai putina rabdare.Si surioara mea mai mica( cu 2 ani) era la fel.Cand trebuia sa ies la discoteca ii zicea mereu mamei ''n-o lasa mama, n-o lasa'', ma ''para'' mereu daca faceam ceva, dar asta pana a mai crescut si a inceput sa faca si ea.Acum ma inteleg de minune cu ea. E o perioada, dar trece! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu esti fiica ei si te tine din obligatie. poate te-a luat in sistem maternal si primeste bani de la stat pentru tine.sau poate te-a infiat inainte de a avcea alta fiica.nu stiu daca o mama ar face asa ceva. sunt doua variante; ori ea e nebuna si zile bune no sa ai in casa ei ca cenusareasa, ori tu exagerezi, si in cazul acesta trebuie sa fii mai intelegatoare.al treile-a caz ar fi acela ca nu tie mama adevarata. discuta cu tatal tau, si vezi ce pacate au impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asa ceva, nu-mi vine sa cred ca e posibil ca o mama sa vorbeasca in felul acesta despre copilul ei si sa faca partinire intre ei. Ce sfat as putea sa-ti dau:incearca sa stai de vorba cu ea, sa discuti cat mai mult despre orice, sa incerci sa te impaci mai bine cu sora ta, nu incerca sa-ispuii mamie tale ca tine mai mult la sora ta, incerca sa-i demonstrezi ca le iubesti si ca ele sunt importante pentru tine.Nu cred ca e vorba ca esti prea tacuta, cred ca ea crede ca nu veri sa vorbesti cu ea, poate considera tacerea ta e felul tau de a o indeparta de tine. Iti doresc multa bafta si sa auzim de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, asta nu se poate numi mama! si in al doilea rand, de ce mai faci copii, sa-i certi, sa le vorbesti urat, si sa-i faci sa se simta ca ultimul om de pe pamant? nu sunt de acord cu ce face mama ta! amandoua sunteti fetele ei, si nu ar trebui sa faca diferente intre voi, mai ales cu tine de fata! discuta cu tatal tau, cere-i si lui parerea, si fiecare sa-si spuna punctul de vedere, in legatura cu tine! iti spun sincer, ca multi ar vrea sa aiba o fata asa ca tine! sa invete bine, sa fie si gospodina, si pe deasupra cuminte! incearca sa discuti cu ea, asculta-i si parerea di dupa aceea tragi concluziile! mult noroc, si ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga alina fii calma si nu lua in seama ca totul va trece te vei casatori si totul ai sa uiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu am unele probleme cu mami dar nu imi zice niciodata cu ea dar tu trebuia sa vorbesti cu mama te intre 4 ochi ca sa ii zici ce simti si ce vrea de fapt de la tine eu as vrea sa e cunoastem eu sunt raluka am 13-14 ani dar nu pot sa imi las id ca nu vreau sa mi-l ea altcineva dar sa stii ca mama mea e in italia recunosc ma mai cearta dar ne impacam foarte repede sa vorbesti si tu cu mama ta iti urez succes. te pup.ai grija de tine. sper ca intre tine si mama ta sa fie totul bine.pa.pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa suni la protectia copilului si eu am un frate. si ii face capul calendar dar asta nu trebuie sa te ingrijoreze pe tine ai grija de tine in continuare si nu le mai baga in seama pe mama si pe sora ta si de azi in colo sa nu mai faci nimica prin casa bla, bla, bla sau no ok de mancare daca vrei iti faci cat mananci tu si gata ok nu mai fii suparata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alina. Eu am 20 d ani, sunt mai mare, aceleasi probleme am avut si eu. o mama rea, care ma facea de rusine peste tot nu doar pe mine, si pe fratii mei! Eram f cuminte, pana la 18 ani nu am iesit din casa, la disco, la nici un restaurant sau intelei u! Era si violenta, nu imi cumpara mai nimica, si nu facea nici un efort sa ma imbucure! Asta e am terminat liceul, m-am inscris la f frecventa si am sperat in dumnezeu care ma ajutat mult. Am plecat in it ceva tp. Si am inceput o alta viata.si la ora actuala cand vin acasa ma comanda, d c cheltui atatia bani bla bla. In fine. Te sfatuiesc sa ai incredere in dzeu, si sa fii tare, si cel mai imp sa nu crezi ca iti poti gasi siguranta intr-un baiat, sa pleci d acasa sau d astea, sunt un pericol pentru tine, risti viata ta nu mai ai mult pan la 18. Pop si bafta! Mihaela_miky123

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off... Urasc situatiile astea. Mie mi-a murit mama cand aveam6 ani si la 8 ani tata s-a recasatorit cu una care vrea in fiecare zi sa ma termine. Din cauza ei plang mereu, ma cert cu tata, sufar si nu am mai avut copilarie.Incearca sa nu pui la suflet sa te gandesti ca daca ea nu te iubeste, exista in lumea asta cineva care te va iubi, aprecia si intelege.Eu de multe ori ajung al capatul puterilor, incep sa plang mult si dupa ma calmez si spun ca va primi de la Dumnezeu ce va merita.Ca si tine, mai am o sora vitrega de 4 ani, pe care ea incearca sa o intoarca impotriva mea.Cunosc momentele alea cand te simti singura si esti jignita si facutra in toate felurile.Eu acum am 15 ani si putin si sper ca peste 2 ani si un pic sa intru la o facultate buna si sa scap de ea. Ti s-a tot zis sa te intorci impotriva ei, dar eu din propia experienta zic ca nu e bine, sau e bine dar pe moment.nu vei schimba mare lucru, ba te vei enerva, se va enerva si ea si cine stie ce vorbe va mai aduce.(la mine o data s-a legat fff urat de mama mea naturala). Nu plange in fata ei, atunci cand te insulta spune-i care are dreptate ca iti pare rau ca nu esti perfecta ca ea si atat, pleci sau te faci ca nu o mai auzi si nu ii mai raspunzi. Ignora lucrurile rele, axeaza-te ca si mine pe scoala si pe visurile tale si considera ca nu mai ai mama.Pentru ca oricum nu te sustine.Eu sper ca macar in cazul tau lucrurile sa se schimbe si sa fiti o familie ok. te pup.ai grija de tine si de sanatatea ta.si inca o chestie stii ca iti e greu acum, dar gandes-te ca in viitor vei avea un avantaj din toata chestiile astea :stii sa gatesti, curatenie si mai ales inveti sa fie pe picioarele tale, sa nu depinzi de nimeni.Chiar as vrea sa imi lasi id-ul tau, pentru ca te inteleg perfect. pupici.

| rraluca a răspuns:

Iti spun ce as face eu...sa stii ca NU E UN SFAT.Eu as pleca de acasa vreo 2-3 zile la o prietena, la o matusa undeva, sunt sigura ca asa ar umbla dupa mine sa ma caute de numa numa.nu prea cred ca simte cu adevarat ceea ce zice, crezi ca s-ar bucura daca Doamne fereste ai muri sau ai pati ceva? eu nu prea cred, pentru ca nu te-a crescut ca sa-ti doreasca moartea. daca ai pleca 2-3 zile de acasa si-ar da seama ce a pierdut de fapt si ca trebuia sa te aprecieze cu adevarat la momentul potrivit.asa suntem cam toti, abia dupa ce pierdem pe cineva drag ne dam seama ca n-am apreciat cu adevarat aceea persoana la momentul potrivit, dar din pacate, prea tarziu ne dam seama de acest lucru. ai grija de tine si nu uita... ce ti-am zis eu NU E UN SFAT ti-am zis doar ce as face eu tongue

| marius08 a răspuns:

Schimba-ti atitudinea! Infrunta situatia, discuta deschis, dar fara cearta. Afla direct ce se intampla de fapt.

| mady_3152 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ea mai mult, sa i spui ce te doare si incearca sa te imprietenesti cu sora ta, sa faceti multe lucruri impreuna.De exemplu ai putea sa i spui asa:Uite, trebuie sa vina mama de la servici(sau din alt loc). Ar fi super sa gaseasca ceva de mancare pregatit.Hai sa facem impreuna si dupa, daca vrei, am putea sa mergem in parc.Vine si o prietena de-a mea, poti sa ti chemi si tu o colega si sa ne distram."Ideea este ca trebuie sa te apropii de sora ta si sa faceti lucruri bune impreuna pentru ca asa mama ta va fi nevoita sa te laude si pe tine si va fi fericita ca va intelegeti.Sora ta este mai mica, mama ta vrea de la tine mai mult-e normal, dar incearca sa o implici si pe sora in diferite treburi.Sora ta te va iubi mai mult si acelasi sentiment ii va transmite si mamei tale.Cand vrei sa o implici si pe sora ta in ceva trebuie si sa i promiti ceva.Ai putea sa ii promiti o iesire in oras, o prajitura etc. si trebuie sa te apropii si sentimental de ea:sa i spui secretele tale(nu chiar toate-doar cele care pot fi spuse...nu chiar secrete, dar pentru ea va insemna mult.de exemplu ai putea sa i spui asa:'uite mie imi place un baiat ce parere ai sau o stii pe colega mea aia din a patra banca ma enerveaza la culme! astazi m a impins asa fara motiv!"ceva de genu asta ai putea sa folosesti.IDEEA ESTE SA TE APROPII DE SORA TA PENTRU CA ASA TE VEI APROPIA SI DE MAMA TA.NU FA INVERS PENTRU CA SORA TA VA FI GELOASA SI NU S AR APROPIA DE TINE PENTRU CA O VREA PE MAMA VOASTRA DOAR PENTRU EA! probabil asta ai facut tu:te ai apropiat de mama ta si sora ta a devenit geloasa.Mama ta iubindu va pe amandoua a incercat sa fie calda si cu ea, tu crezand ca nu esti iubita.

| plinadeviatasidesperanta a răspuns:

Primul lucru care al trebui sa-l faci e sa vb ca tatal tau, iar daca nu are nici un efect asta trebuie sa vorbesti ca sora ta si ca mama ta. Iar daca nu apeleaza la un psiholog.Asa am patit si eu dar eu spre deosebire de u am frate mai mic iar tatal meu nu este acasa, asa ca am apelat la un psiholog. Dupa ce a vb ca psihologul si am vb si eu ca ea totul a fost ok.Nu se poarta cum facea inainte. E mult mai bine acum.Bafta.