| GABITZA5272726 a întrebat:

M-am certat cu cea mai bună prietenă pentru niște prostii pentru ca ea spune că "EU am acuzat-o că fumează" dar nu am spus asta! Eu am întrebat-o unde a fost si ce a facut pentru ca umbla cu niste colegi care fumează și nu vreau sa o strice si pe ea! Vreau sa ma împac cu ea, dar cand ma duc la ea sa o iau in brate sau sa vb cu ea ma respinge si spune ca sa o las în pace ca ea nu mai vrea să fie prietenă cu mine pentru ca am acuzat-o! Sfaturi va rog cum sa o recuperez.

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Las-o să se calmeze, în momentul ăsta mai mult agravezi situația, deocamdată ești ca sarea în ochi pentru ea, orice i-ai spune n-ar avea succes.
Scrie-i apoi un mesaj în care te justifici și-i spui că-ți pare rău pentru neînțelegere, că prețuiești prietenia voastră și că nu vrei s-o pierzi. Încearcă să fii clară, coerentă, să nu scrii chestii care pot fi interpretate greșit.

| GABITZA5272726 explică (pentru Raven):

Ms pentru sfat! Chiar voi proceda așa. Dar mai este o problemă! Cum sa o fac sa înțeleagă că nu eu am acuzat-o că fumează, si ca altă colegă i-a facut acuzația! Ptr ca asa este! Cum sa o fac sa înțeleagă că eu țin la ea si ca nu eu am acuzat-o?

| Raven a răspuns (pentru GABITZA5272726):

Îi scrii exact cum a fost, cât mai clar, ca să înțeleagă.

| GABITZA5272726 explică (pentru Raven):

Mulțumesc mult pentru sfaturi! Chiar imi sunt de ajutor!

| Raven a răspuns (pentru GABITZA5272726):

Cu plăcere!

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Las-o un timp singură, tu nu ai greșit cu nimic.
Ea trebuie să realizeze că îi vrei binele.