| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am gasit motanelul ieri si nu se simte prea bine,mi l-a gasit o prietena si l-a dus la ea acasa vreo cateva ore si l-a hranit bine cu fripturica,apa(a baut foarte multa apa),paine, pate, etc. si am venit peste vreo 2 ore dimineata sa-l iau,l-am luat,i-am tras repede o baita ca era murdar dar parca numai era el,era foarte slabit, numai musca /zgaria sau sa dea cu labuta jucandu-se decat foarte delicat si doar cateodata, i-am dat si eu de asemenea apa si whiskas si a mancat prima data normal si seara cand m-am intors de la scoala pe la vreo 7 a vomitat, un carnat maree( cred ca era caca mancat de el in acele 9 zile in care a fost pe afara saracutul si a fost si ff frig si ploaie) si multa gretosenie,m-am speriat rau.dar l-am hranit cu niste peste afumat dupa,ca mancam eu si ii era si lui pofta si i-am dat, apoi dimineata iar a vomat, de data asta n-am mai vazut cat/cum dar a vomat. Si seara respira greu (cred ca e racit din cauza vremii urate pe care el le-a prins in acel timp in care a fost lasat pe afara.mi-e ca numai digera stomacul si ca caca ala pe care el l-a vomitat sa nu fie de fapt "produsul" care trebuia sa iasa pe posterior dar ..nu vrea si vine pe sus sad! E grav? Azi m-am suparat ca a vomitat si l-am pus la un meniu mai usor,fara whiskas,apa sau carne, doar lapte branza/cascaval. Vad ca n-a mai vomitat, sper ..si mentionez ca abia acum s-a atins de cutiuta lui si a facut un caca, dar pana acum ( 1 zi intreaga ) nu s-a atins de cutiuta FUNDA!

8 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Eu zic sa te duci sa discuti despre asta cu un medic veterinar. Nu e bine sa-i dai pisicii mancare asa grea(friptura, peste afumat, pateu etc.) pentru ca ii face rau. Da-i lapte, whiskas, mancare uscata pentru pisici, ca daca ii dai numai mancare grea ii distrugi ficatul si se poate imbolnavi grav. Pisica are stomacul mai sensibil decat al omului. Ai grija ce-i dai de mancare daca vrei sa fie sanatos. Repet, eu zic sa discuti cat mai repede cu un medic veterinar. Si ai grija daca-i faci baie, ca daca iese ud afara raceste si moare.
Iti doresc ca motanelul sa se faca sanatos.

| bluberri a răspuns (pentru aladinbeci):

Sustin si eu sugestia ta cu vizita la medicul veterinar, insa mancarea ieftina gen Whiskas si Friskies cauzeaza varsaturi si probleme cu pancreasul si ficatul. Motanul meu s-a imbolnavit cand era mic din cauza acestor alimente, iar medicul lui veterinar mi-a spus sa nu ii mai dau aceste tipuri de hrana. Si adevarul e ca nu a mai vomitat niciodata dupa ce nu i-am mai dat Whiskas.

| anonim_4396 explică (pentru aladinbeci):

Nu eu i-am dat asta (friptura, pate, etc.), stiu ca nu trebuia sa-i dau peste afumat dar miorlaia si imi era mila de el, friptura si pateul i le-a dat prietena mea care l-a gasit pentru ca el era flamand si nu stia ce sa-i dea.

| anonim_4396 explică (pentru bluberri):

M-am oprit din a-i da Whiskas, i-am dat numai lapte & branzica de vaci proaspata, dar azi la 4 dimineata a vomat iar si mereu plescaie din gura si parca blana lui e ciudata. Sper sa nu fie otravit ..parintii mei spun ca nu e otravit, ca daca ar fi ar lesina prin casa pe aici laughing straight face dar cica nu e. Mentionez ca in orasul in care traiesc NU este veterinar. Cum as putea proceda? Ce se intampla? Cred ca n-a mai vomitat "carnati" din cauza ca nu i-am dat Whiskas, deci da..intr-o parte si bluberri are dreptate, dar tot a vomat, desi nu i-am dat decat apa, lapte si branza proaspata.

| bluberri a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, din experienta mea limitata, este posibil sa aiba viermisori daca continue sa vomite. si din pacate nu stiu ce poti face pentru el daca nu ai un veterinar de unde sa-i iei pastilute deparazitante. daca are burtica umflata mai mult decat restul corpului, adica arata normal sau slab dar cu burtica ca un butoias, atunci sigur are viermisori (am vazut asta si la catei si la pisicul meu cand era mic). mai ales e posibil sa aiba viermi daca are si purici in blanita (sau caca de purici, care e ca un fel de bobita de mac neagra). nu stiu ce poti sa faci mai mult decat sa-l hranesti si sa-i oferi in continuare lapte si apa. sad in mod ideal ai merge la veterinar, l-ar deparazita si i-ar trece rapid. intreaba pe la cunostintele tale care au pisici in casa (mai ales pisici de rasa) daca nu au sa-ti dea o pastila deparazitanta (daca au, sa-ti si explice cat sa ii dai ca e prea mic ca sa i-o dai pe toata).

| bluberri a răspuns:

Substanta pe care a vomitat-o pisicul tau nu era ce crezi tu, ci asa arata whiskasul incomplet digerat (era voma, nu caca). Motanul meu vomita MEREU de la whiskas, nu ii mai lua mancare ieftina. Cumpara-i mancare mai scumpa, fara coloranti, o sa vezi ca nu va mai vomita si se va simti mai bine. happy NU il mai hrani cu peste afumat si friptura, animalele nu tolereaza prajelile si afumaturile care ne plac noua. Ii face rau la stomacel. happy Ce sa-i dai sa manance ca sa se simta bine si sa isi revina: mancare de la firmele Cat Chow, Hill's sau Royal Canin (am incercat cu motanul meu de 7 ani, le iubeste si nu vomita de la ele), poti incerca sa ii cumperi conserve de mancare de la aceste firme. Poti sa ii dai si putin lapte daca vezi ca vrea (pisica mea il tolereaza, dar nu toate pisicile sunt la fel). Ce trebuie tu sa tii minte e sa ii cumperi bobite/conserve fara coloranti (de culoare maro, miros puternic de carne, de obicei mai scumpe) si sa ii lasi apa proaspata si o paturica calda (langa calorifer, de exemplu) la indemana mereu.

| Hime_Alisa_1997 a răspuns:

Din cate ai povestit se pare ca motanelul, in timp ce a fost plecat pe afara, a gasit otrava pe care a si mancat-o.Si la mine pisica mea a avut exact aceleasi simptome iar cand a venit medicul veterinar a constatat ca era otravit, probabil mancase otrava de soareci de prin vecini.Iti recomand sa chemi de indata medicul veterinar pana nu e prea tarziu, cum a fost la mine care dupa 3 zile de chin nu a mai avut ce sa-i faca si in a 4 a zi a murit. Sper sa nu ti se intample si tie acest lucru ^^.

| anonim_4396 explică (pentru Hime_Alisa_1997):

Nu e veterinar in orasul in care stau eu, am sa incerc sa-l hranesc cu alta mancare sau doar cu lapte si branzica pentru ca azi asa l-am hranit si nu a mai avut nimic. MULTU``