| elena272 a întrebat:

Buna. Nu inteleg de ce ma simt irascibila, nu sunt asa chiar mereu, dar in cea mai mare parte a timpului da si fara motiv, de multe ori simt ca viata n are rost si nu mai vreau nimic deoarece simt ca nu am ce cauta aici in viata. Poate m-am dezamagit de multe ori si asta e o cale sa evit scopurile mele ca m-am demoralizat foarte mult sau spuneti-mi daca ar putea anxietatea sa fie o cauza pentru care sa te iriti si cand vorbesti sau chiar vezi pe cineva pe strada. Va rog dati mi niste sfaturi.

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu exista sa fii asa fara motiv, nici o stare nu apare fara motiv, m-am uitat prin intrebarile tale si nu prea vad sa spui ca ai incercat sa faci ceva, e ok sa vorbesti despre ce te deranjeaza, atata timp cat incepi sa schimbi ceva dupa. Daca ramai in casa, suparata pe viata, asa vei fii si peste 5 ani, spunea Einstein "Să faci același lucru în mod repetat și să te aștepți să obții rezultate diferite este definiția nebuniei", gandeste-te numai, ai pus prima intrebare de genul in martie, ce ai facut in aceste 5 luni ca sa treci peste depresie si anxietate? Sau dupa intrebarea asta astepti cateva zile si ne spui iar cat de suparata esti tu pe viata?
Nu vreau sa par Gigi duru' cu tine, vad ca te deranjeaza situatia in care esti, asta inseamna ca ai in inima ta dorinta de a trece peste, si asta e un lucu bun, dar vad si o lipsa de compasiune in viata ta, poate simti ca lumea nu te intelege, si chiar daca iti ofera intelegere cativa prin raspunsurile primite aici pe TPU, cu ce te ajuta? Hai sa nu mai ocolim ce trebuie confruntat, ai nevoie de pasi mici, nu te vindeci deodata, imi incep dimineata cu cele 3 iubiri ale mele cum le zic eu, un dus rece, o cafea cu lapte, si muzica preferata, e un inceput de zi extraordinar, am dat doar un exemplu, ideea e ca am inceput cu lucrurile mici care le apreciez la viata si imi dau o stare de bine, sunt sigur ca ai o bautura preferata cu care sa iti incepi ziua, sunt sigur ca ai un gen de muzica care te bine dispune, si o activitate care iti place. Muzica, scris, citit, makeup, sport, plimbari, calatorit, nu exista sa nu fie ceva ce iti place, trebuie sa incepi sa depui efort, nu mai lasa cum deschizi ochii sa inceapa vocea de narator din capul tau sa iti zica cat de rea e viata si cat de rau te simti, ia ca exemplu dimineata care am descris-o, nu e nici un gand negativ acolo, nu incepi cu ce te supara, incepi cu ce te bine dispune, singura, nu ai nevoie pentru inceput de oameni in jurul tau, intr-o dispozitie proasta vei atrage de partea ta oameni la fel de incarcati negativ, care iti hranesc acea stare. Opreste vocea din din capul tau, gandurile negative le combati cu ganduri pozitive, supararea si starea de nervozitate o combati facand activitati placute tie, indiferent ca e vorba de un film bun sau o plimbare in parc, scopul e acelasi, ca usor sa iti inveti mintea sa respinga tot ce e negativ, sa nu mai cazi cu privirea in gol la scenarii negative care nu se vor intampla niciodata laughing
Poate ne complicam noi de multe ori, cand raspunsurile sunt simple de fapt, orice emotie are opusul ei, poti combate tot ce e negativ, lipsa scopului iti da o senzatie de gol in viata ta, pana sa descopar ca iubesc sportul mergeam trist pe strada, in plimbari lungi, cand am realizat ca raspunsul era chiar sub nasul meu "ba, ia stai asa, ca iti place miscarea", nici nu realizasem, si asa am ajuns de la 89kg la 66kg, descoperind ce imi place sa fac. Poate ai un hobby si e chiar sub nasul tau fara sa il observi, te duci adanc in emotii si sentimente, acestea sunt trasaturi foarte bune pentru un pasionat de psihologie, de ce nu incepi sa citesti mai multa dezvoltare persoanala, sunt sigur ca ti-ar placea ce descoperi acolo, sa nu mai zic cat de mult te-ar ajuta pentru ca ai nevoie, fa putin efort, si rezultatele apar.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza ca esti numultumita de viata pe care o duci.

Fa ceva cu viata ta si schimba-te, ca sa poti sa fii fericita si multumita.

Uita de gelozie si invidie ca alea nu-s normale si nici sanatoase, odata ce te macina si te distrug.

| dullcat a răspuns:

Daca te enervezi des poate fi un semn ca nu te simti apreciata, in ciuda eforturilor tale si ca trebuie sa inveti sa iti controlezi emotiile.Nemultumirile la randul lor cauzeaza irascibilitatea si pot fi din varii de motive (in ciuda a ce spui tu, ca te simti asa fara motiv) : relatia cu parintii, algerile legate de viitor, relatia cu ceilalti din anturaje, incertitudinea fata de propria persoana sau comparatiile cu altii, etc.

Incearca sa pastrezi un jurnal si sa notezi acolo ce simti. Poti inclusiv sa verifici datele, sa vezi cand coincide cu perioada dinaintea sau din timpul menstruatiei.In acest interval e absolut normal sa simti asa, nu te poti lupta cu hormonii.Iar in restul timpului poti sa notezi in alta parte motivele pentru care te simti irascibila (dupa ce le idenitifici) si sa vezi ulterior pe care le poti rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e un început de depresie sau o pasă proasta a vieții.
Poate ai un gol interior ce trebuie sa fie umplut.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că suferi de o boală psihică și refuzi să mergi la un psiholog, dar și psihiatru. Toate acestea se pot vindeca numai dacă bolnavul își asumă bolile, merge la medic și urmează tratamentul corespunzător.
De asemenea, dacă nu mai ascultă de "babe" și nu îi este rușine să meargă la un psiholog, la un psihiatru.
Dar, ce nu se știe, este că aceste boli netratate la timp, cu trecerea timpului simptomele se agravează, ducând chiar la o fobie, o frică de a ieși din casă!

| elena272 explică (pentru ValentinMihai78):

Psiholog da, psihiatru nu, nu este cazul la mine de asa ceva.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru elena272):

Domnișoară nu uita ca să ajungi la un psiholog, trebuie să ai și un diagnostic și tratament de la un psihiatru. Cu un psiholog, cel mult discuți, un psihiatru îți poate da și un tratament antipanică, de exemplu.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Pari o ciudatica

| elena272 explică (pentru DomnulPoliticos):

Chiar m ai ajutat foarte mult, bravo.

| litere123 a răspuns:

Bună. Dacă ești încă în învățământ și ești o persoană conștiincioasă, cel mai probabil stresul te-a acaparat în profunzime. Sau diverse situații întâmpinate în prezent. Întrucât viața o vezi într-un mod diferit, față de trecut, e posibil să treci printr-o ușoară deprimare, anxietate care să-ți slăbească mintea și pofta de a trăi. Îți recomand să analizezi puțin starea aceasta, să așterni pe hârtie cauza și efectul, și să îți aloci puțin timp pentru tine, lăsând activitățile obișnuite din viața unui om deoparte. De asemenea, un psiholog ar ajuta.

| elena272 explică (pentru litere123):

Desi aici e cam vorba de altceva si de probleme mele, cred ca intr-un fel este normal si sa vad viata mai diferit deoarece am mai crescut si cu timpul cand te maturizezi vezi altcumva lucrurile si incepi sa observi si sa intelegi niste chestii ce n ai putut mai devreme.