| adelina73 a întrebat:

nu prea stiu cu ce sa incep, insa am nevoie de sfatul cuiva.sunt o persoana fffff sensibila si naiva, intotdeauna cred in cei din jur si asta ma face dese ori sa sufar.chestia e ca niciodata nu arat celor din jur ce simt si ce cred cu adevarat, iar prietenii ma stiu ca o fire vesela si indiferenta.simt ca in mine exista 2persoane care se afla in oponenta totala, nu pot sa spun nimanui ce simt cu adevarat, iar in relatiile cu baietii sunt "falsa"(adica nu arat persoanei iubite sentimentele pe care le am fata de ea). uneori incep sa ma urasc pentru felul in care sunt/gindesc, deseori incerc sa ma fac si pe mine sa cred ca sunt puternica si dura, ca nu-mi pasa de nimeni si nimic...
imi doresc fff mult sa ma schimb, sa fiu mai libera(cu mine insami), sa pot spune celor din jur cit ii iubesc si cita nevoie am de dragostea lor(dar nu poooooooooooooot sad sad sad sad ). ce-as putea face, cum pot iesi din labirintul asta fara sfirsit? care credeti ca e cauza dublei mele identitati?

Răspuns Câştigător
| ady20hbk a răspuns:

Eu sunt baiat.SI stiu prin ce treci pentru ca si eu trec prin ce treci si tu.acelasi lucruri simt si eu cum simti si tu.Simt cum nimeni nu ma intelege.Nu am curajul sa spun celorlalti ce simt pentru ei pentru ca mi-e teama ca ii voi pierde.Multa lume mi-a zis sa ma duc la un psiholog dar eu nu am incredere in ei.Nu stiu, un prieten nu ar trebui sa iti spuna sa te duci la psiholog ci sa te sprijine si sa te incurajeze... cel putin asta e parerea mea.De curand am format o legatura puternica cu o prietena. Ea a trecut de aspectul fizic si s-a uitat in sufletul meu. Ea e singura care ma sprijina si acest lucru imi da putere.Cine stie poate in viitor nu o sa imi mai fie teama sa imi impartasesc sentimentele celorlati.Simt ca sunt pe drumul cel bun. Poti sa faci acelasi lucru ca mine.Incearca sa formezi o legatura puternica cu un prieten(poate mai multi) si te va ajuta. Dar ai grija pe cine alegi ca unii sunt si falsi.Ascultati inima in alegerea ta! Mult succes.

My blog: http://wolverine92.wordpress.com

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E o masca nu o dubla identitate. Cand vei prinde incredere in cineva o sa ai si curaj. Cauta sa nu te arunci intr-o relatie, imprieteneste-te treptat, in timp si lasa lucrurile sa vina de la sine. Nu e ceva anormal sa ascunzi vulnerabilitatea, doar te aperi. Insa mai sunt si oameni de care nu e nevoie sa te aperi, si nu poti trai toata viata cu garda ridicata happy

| Mina a răspuns:

Incearca sa iti dai seama de ce nu poti sa le spui celor din jur cat ii iubesti. Sfatul meu este sa incerci sa o faci, sa le spui. chiar daca iti este greu si simti ca nu vor sa "iti iasa cuvintele din gura". Incet, incet, te vei obisnui sa fii mai deschisa. Inceputul este greu. Dar merita sa o faci!

| Rizer a răspuns:

Du-te la un pshiolog! te va ajuta dansul cu siguranta sa iei o masura in ceea ce priveste comportamenetul tauhappy

| lexony a răspuns:

Sfatul meu este sa nu t mai gandesti la nimic altceva decat la tine insa'si. Inchipuiesteti ca esti o persoana ca oarecare alta si ca iti poti iubi cu adevarat persoana iubita. Uita de tot c a fost pana acum.;

| zuzulici a răspuns:

Papusa... toata lumea poate sa confrunta cu fenomenul asta si e foarte greu sa-i tii fata, pentru ca daca incerci sa-i zici kuiva despre chestia asta te ia in ras si zice ca fabulezi si mai stiu eu ce, dar tu incearca sa fii macar o zi intreaga sincera sa-ti trece peste orgoliu si sa-ti invingi teama pe care poate o ai si sa spui lucrurilor pe nume, incearca din rasputeri sa spui la cineva la care tii foarte mult... cat il apreciezi dar nu poti sati arati adevaratele sentimente. Stii chestia asta cu 2 personalitati e o iluzie e doar frica, tie frica ca cineva sa nu te judece, ar trebui sa incerci macar o zi, si daca mere lasa-mi un msg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebiue sa gasesti persoana potrivita careia sa iiimpartasesti sentimentele tale! cu drag ana marya.

| annnnnnnaa a răspuns:

Hei... probabil, intradevat, un psiholog ti-ar fi de ajutor, insa. singura care-ti poate da un raspuns esti chiar tu! Incearca prin a-ti deschide inima fata de alte persoane. sau poate, chiar, spune cuiva lucrurile astea si poate acea persoana te va ajuta sa-ti deschizi inima!