| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
O sa scriu mult, asa ca daca nu vreti sa pierdeti cateva minute din viata citind asta, la revedere.
Am 15 ani.Nu stiu daca sunt sau nu frumoasa, dar eu nu am crezut niciodata ca sunt.Adica am unele momente in care ma uit in oglinda si pot spune ca sunt frumoasa,dar uneori ma cred foarte urata. Poate din cauza ca oriunde ma uit,pe Facebook,pe strada vad numai fete frumoase.
Eu pot spune ca sunt ciudata,diferita de celelalte fete : nu merg in cluburi,nu fumez,nu port pantofi cu tocuri [nu am nici macar o pereche laughing ], nu am poze pe facebook in care sunt mai mult dezbracata decat imbracata,nu sunt populara, sunt extrem de sensibila, sunt credincioasa, plang cand vad un copil/batran/animal in sufetinta, etc.
Acum cam 5 luni aveam probleme mari cu caderea parului.Am fost la mai multi doctori, mi-au dat sampoane, medicamente dar in zadar.Eram extrem de suparata, plangeam in fiecare zi, si cand ma trezeam si cand ma culcam, ma consideram cea mai urata fata.Intr-un final am reusit sa scap de aceasta problema, dar am parul rar sad [dar macar nu imi mai cade.].
Acum 1 luna am cunoscut un baiat pe Facebook.L-am gasit "din greseala".Mi s-a parut cunoscut.Stiam ca l-am mai vazut pe holuri si i-am dat cerere de prietenie happy.La scoala,pe holuri nu mi-a atras atentia,nu era cel mai frumos tip din scoala, dar il stiam deoarece avem clasele la acelasi etaj.Mi-a acceptat cererea, mi-a dat like-uri la poze, i-am dat si eu si am inceput sa vorbim [el a inceput conversatia].Mi s-a parut foarte dragut si diferit de baietii din ziua de azi.A folosit niste replici foarte dragutehee hee.Mi-a tot dat de inteles ca ma place.De foarte multe ori.M-a intrebat daca am mai avut prieten si am zis ca nu, iar el a zis ca este frumos sa fii primul prieten al unei fete. Dupa aceea a spus ca nu ma merita sad..si mi-a mai spus de probleme lui, a spus ca sunt draguta si ca ii pare rau ca se descarca si spune toate problemele. Dupa aia a stat inca o ora sa-mi explice ceva la matematica [normal nu prea ai cum sa intelegi daca iti explica cineva pe facebook si la telefon, dar eu am inteles happy.a explicat foarte bine on the phone. Ziua urmatoare mi-a spus ca ar fi mai frumos Craciunul daca as fi langa el [nu a spus asa laughing...dar ceva asemanator thinking]..In fine.Am vorbit mai multe si m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el.Mi s-a parut ciudat.Nu am vorbit niciodata face 2 face.Pe holuri, toata saptamana, in fiecare pauza l-am vazut dar am incercat sa ma fac nevazuta laughing.El spunea ca nu m-a vazut niciodata.Nu stiu daca el chiar nu m-a vazut sau nu m-a recunoscut sau m-a vazut dar nu a vrut sa-mi spuna nimic.Eu l-am vazut de multe ori, dar de fiecare data cand ma gandeam sa intru in vorba cu el, ma blocam.Probabil mi-era frica sa nu ma placa.I-am spus ca nu am cum sa fiu cu cineva daca nu am vorbit cu el face 2 face.Nu il cunosc..Si a zis ca nu se supara, ca stia ca o sa spun ceva de genul deoarece nu am mai avut nici un prieten si e normal sa ma gandesc de multe ori.De atunci nu am mai vorbit.a avut si niste probleme personale si ma gandeam ca este suparat.Intre timp, am ajuns la concluzia ca il plac.De multe ori ma gandesc ca este foarte dragut si..nu stiu..ma gandesc ca as vrea sa fiu cu el,imi imaginam tot felul de scenarii laughing.Si imi spun ca atunci cand va intra pe facebook sa il cunosc mai bine, sa iesim in oras.Dar dupa aia ma gandesc ca poate merita o fata mai buna, adica, dupa cum spuneam..nu imi plac cluburile, nu sunt foarte populara..Nu stiu ce sa fac.sunt foarte confuza..Si cand intra pe facebook mi-e frica sa vorbesc cu el, ma gandesc ca poate il deranjez sau poate nu ma place.
Ceva sfaturi? puppy dog eyes

12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Părerea mea este că te subestimezi, crezi deja că ai esuat până să-ncerci, În subconştientul tă deja te consideri o victimă. Mare păcat că nu lupţi cu tine însuţi.Nimeni nu sa născut urât, fiecare are frumuseţea lui aparte şi fizică şi interioară! Crăciun fericit! Să fi iubită!

| Liviu a răspuns:

Tine minte cat oi trai tu, nu conteaza cum arati, ci cum gandesti, mi-a spus o data o femeie cu capu pe umeri cand aveam vreo 16 aniwinking
De atunci, numai ma uit asa mult la aspect, ceva genu aspectu pe la 25% restul... happyce are in cap, adica nahhappy

| ascovit a răspuns:

Iuhuuu! Si uite ca nu sunt singura asemeni in univers laughing
Daca el te-a intrebat daca ai vrea sa fiti impreuna banuiesc ca nu era ceva dificil sa ii spui ca ti-ar placea sa vorbiti macar o data fata in fata ( macar la scoala). Ai putea foarte bine ca atunci candte va mai aborda pe chat la facebook, sa deschizi subiectul sau sa astepti ca el sa o faca. Altceva nu stiu sa iti spun, daca esti timida banuiesc ca nu vei avea curajul sa il abordezi tu cand il vezi pe strada/pe hol/ etc., si el va trebui sa inteleaga asta. daca el chiar a vrut sa fie cu tine si inca mai doreste, mai mult ca sigur ca te-a recunoscut sau mai mult ca sigur ca a vazut pozele tale pe facebook, asa ca va trebui sa ii fie usor sa te recunoasca.
Bafta si sarbatori fericite!

| yyyyy a răspuns:

Pai mai vobeste cu el pe internet, cere-i numarul lui si spune-i ca stai la acelasi etaj ccu el, in aceeasi scoala. Si mai spune-i sa vorbiti fata in fata cand va vedeti pe hol. Da-i o poza cu tine ca sa poata sa te recunoasca daca inca nu te cunoaste dar eu cred ca se preface si este mai timid incat sa inceapa o conversatie cu tine. Cand esti cu prietenela tale pe hol spune-le lor :"UITE CE TIP! aVETI cURAJ SA VORBITI CU EL?" si poate se baga ele in seama cu el si astfel te vei baga si tu in seama cu el si apoi ii spui ca il cunosti, ca ati vorbit pe facebook. Cu siguranta isi va aminti de tine. Cred ca ii place de tine daca ti-a dat like-uri si ati vorbit mai mult, daca ti-a spus daca ai prieten etc. :* Bafta! :X

| wforweirdo a răspuns:

Dacă zici că a avut ceva probleme personale,ai putea să îl întrebi cum se simte,să îi arăți că îți pasă. Când îl mai vezi online,așteaptă și tu puțin,și dacă vezi că nu iese sau nu e idle și d-astea,scrie-i,nu-ți fie teamă,din câte ai zis tu aici,n-ar avea motive să vorbească urât cu tine. Și ce dacă nu ești populară? Asta chiar nu contează aici,de fapt nu contează deloc,indiferent de situație. Plus de asta,nu vezi că nici el nu pare să fie deranjat de problema asta? Ideea e că tu ești o fire mai rușinoasă,retrasă,nu? Hai măi,dacă îți place de el și lui de tine,fă-ți curaj și scrie-i, probabil așteaptă și el să fie căutat. Vă vedeți, și rezolvați voi.

Mda, acum m-am uitat și eu peste comentarii, după ce am scris aici un roman.

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a răspuns:

Surori pe viata! M-ai descris perfect tongue laughing Inafara de problema cu parul, dare, sincer, nu am idee de ce ai mai adaugat-o thinking
Ceva sfaturi sunt, ca atunci cand intra pe Facebook, sa il saluti si abia dupa sa il intrebia daca e ocupat sau ceva de genul.
Insa el de ce nu s-ar interesa la scoala sa te vada in realitate? Iubirea pe net nu este niciodata adevarata de aceea trebuie NEAPARAT sa vorbiti 'face 2 face', cum zici tuhee hee
Poate stabiliti sa va vedeti intr-o pauza intr-un anumit loc sau asa ceva.
Scer ca te-am ajutat si Craciun fericit! :*

| Lightning1997 a răspuns:

Nu esti ciudata, nu trebuie sa mergi in cluburi de la varsta asta, nu trebuie sa fumezi...si lista continua.Iar pentru relatii este prea devreme, mai asteapta.

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna! O poveste foarte frumoasa, dupa parerea mea! Ai spus o poveste de. dragoste! Eu te inteleg perfect, pentru ca si mie mi s-a intamplat ceva asemanator, dar baiatul respectiv nu ma placea sad si intr-un final, l-am uitat.Momentan sunt singura.
Din cate mi-ai spus tu,esti cam trista si te gandesti numai la baiatul acela,ceea nu prea iti face bine.Tu ar trebui ca intr-o zi de scoala sa il bagi in seama cand il vezi pe hol,sa ii spui cine esti,si sa vorbiti! El te-a intrebat daca vrei sa fii cu el, DECI TE PLACE! Asa ca, pana incepe scoala mai e mult, si de aceea iti recomand sa astepti pana intra pe facebook si sa ii spui sa va intalniti in oras, sau sa ii ceri numarul de telefon.Nu trebuie sa iti fie frica ca il deranjezi sau ca nu te place,deoarece cu frica asta nu o sa poti comunica cu el! Asa ca, draga mea, CU CURAJ! Trebuie sa lupti pentru dragostea ta, si el te place, iar tu il placi.Intalniti-va,vorbiti,si apoi vei vedea ce fel de persoana e si daca merita(eu chiar cred ca este o persoana buna, si ca te merita, din cate mi-ai spus tu, fiindca e rabdator, bun si asa mai departe).
Sarbatori fericite!

| tpuforyou a răspuns:

Fara lupta nu poti invinge!, merita sa lupti pentru tot ce ti>ai propus si ce iti face bine.
Lucrurile bune vin dacă le aştepţi!
http://www.youtube.com/watch?v=mLqHDhF-O28
Craciun fericit!

| Δna a răspuns:

Fii mai indrazneata fato.Meriti mult mai mult.Chiar daca esti frumoasa sau esti urata sufletul tau conteaza. Integreazate printre prietenele tale sau colegele de scoala ale tale.Prinde tupeu ca doar nu te uiti ce spun altii. Nu toata lumea e perfecta poate si tu ai defecte., si eu zic sa incerci sa vezi cum e prima oara si daca iti place poti merge mai departe. Si daca ti-am fost de folos nu te oblig sa-mi dai funda. Daca vrei vrei daca nu nu. Multa bafta iti urez. si eu zic sa incerci sa vezi cum e. O sa te integrezi mult mai mult.

| OoAlexaOo a răspuns:

Discuta cu el! Ce poti face mai mult? Lasa prostiile astea, cum ca nu iesi in cluburi, nu porti tocuri, etc. Conteaza? Sunt la fel ca tine. Arati ca te duce mintea, ca esti o persoana inteligenta cu care chiar poti vorbi. La ce-ti trebuie club, sau sa fi cea mai populara din scoala?
Mai intra in discutie cu el si incearca sa programezi o intalnire. Asa va puteti lamuri amandoi sentimentele.
Craciun fericit! big grin

| didi33 a răspuns:

Va multumesc enorm de mult ca mi-ati dat sfaturi! :*

in legatura cu el.ce sa zic.
Miracolele de Craciun exista! Astazi am vorbit cu el si a zis ca ma place foarte mult, ca o sa aiba rabdare si o sa ne intalnim! happy

Va multumesc inca odata si Sarbatori fericite! >big grin