| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Pentru ca in 2 zile incepe scoala,as dori un program pe care sa il respect. Gen la ce ora sa ma culc,la ce ora sa imi fac temele etc. Eu am incercat sa fac unul, dar parca nu e ce trebuie. O sa am ore de la 8 dimineata la 13:00 ziua, sau la 14:00, depinde de zi. Pana acum am avut ore de dupa amiaza,deci era mai simplu, dar acum ne baga de dimineata.Martea am si balet la ora 18:00 seara.
Eu am si o "problema" cu somnul,nu pot sa ma culc foarte devreme, trebuie sa fie cel putin 23:30 ca sa pot sa adorm. Idei de program?
P.S: as mai vrea o idee de genul:"ce nu trebuie sa ii lipseasca unei fete din ghiozdanul de scoala", pentru ca imi plac chestiile de genul si vreau sa am tot ce imi trebuie.
Nu stiu la ce categorie sa pun.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti regla somnul daca incerci sa te culci cu jumate de ora mai devreme cateva zile sau o saptamana, apoi inca jumate de ora in saptamana urmatoare si tot asa.Ar fi ok la 9:40 sa te pui in pat, ca la 10 sa adormi (dureaza in medie 15-20 de min pentru asta) sa ai timp de somn 9 ore, pana la 7 dimineata (considerand ca stai aproape de liceu).

Ajungi acasa, mananci, te relaxezi un pic si incepi sa iti faci temele la 4. Cand ai balet verifica orarul astfel incat sa iti faci temele pentru acele materii din ziua urmatoare in avans, nu sa lasi de pe o zi pe alta.In general e foarte ok sa faci asa, caci te stresezi mult mai putin si ai mai mult timp de gandire in voie, nu cu gandul,, Vai, e o ora tarzie, mai am de scris/ lucrat o groaza, iar maine am si test/ne asculta etc."
Eu cred ca e mult mai fain dimineata.Am urat acei doi ani in care am fost dupa amiaza. Aveam impresia ca pierd toata ziua, nu imi placea sa imi fac temele dimineata pana in 11, ca la 12 sa ajung la ore, asa ca stateam tarziu seara si nu dormeam corespunzator.Plus ca iarna cand ieseam era deja intuneric, urat si frig.laughing

Pai nu trebuie sa iti lipseasca servetele, pastila de dureri, absorbante, un elastic sau doua pentru par, eventual un pieptene mic, sticla cu apa, buletinul(daca ai 14 ani), cheile.Nu e nimic wow.laughing Cred ca ai vazut prea multe videoclipuri stupide cu,, Ce am eu in geanta".

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am si o "problema" cu somnul, nu pot sa ma culc foarte devreme, trebuie sa fie cel putin 23:30 ca sa pot sa adorm.
Mai multă mișcare în timpul zilei.