| perceive a întrebat:

pot sa merg la sala sua fitness la 13 ani? imi place mult sportul si cu bicicleta nu stiu sa merg, iar la dans nu imi place! credeti ca as putea merge la o sala de fitness sau la ore de fitness la 13 ani? mersi!

5 răspunsuri:
| enam2000 a răspuns:

Efectele antrenamentelor sportive realizate cu aparatele din salile de fitness sunt diverse si reactioneaza diferit in functie de organism. Consider ca nu ai o varsta potivita pentru a frecventa salile de fitness. Studiile medicale au dovedit o oarecare incetinire a cresterii datorita acestor categorii sportive (aici fac referire daca esti baiat si vrei sa lucrezi cu aparatele de forta). Insa poti face in multe alte feluri miscare: tenis de camp, jogging, inotul, plimbarle prin parc cu rolele (daca nu stii cu bicicleta). Da, daca ai probleme ce tin de greutatea corporala (esti supraponderal/a) este recomandat sa faci niste analize medicale iar impreuna cu medicul nutritionist poti stabili un regim alimentar si o prezenta regulata in salile de fitness, dar asa pentru ca pur si simplu iti place tie sportul, ti-am mai zis exista o gama larga de activitati sportive. Insa ar fi si cateva aparate pe care le-ai putea folosi la sala: banda de alergat, bicicleta medicinala si cam atat.

| 3ntzz a răspuns:

Apuca-te de skateboarding tongue Eu asa am facut big grin

| hanny_4658 a răspuns:

Da sigur eu am 12 ani si merg la sala

| TudorProCulturism a răspuns:

Ai rabdare inca vreo 2-3 ani, esti in crestere deocamdata, o sa mergi la sala sa iti tonifici corpul atunci cand este dezvoltat pe deplin. In perioada asta practica alte sporturi, mergi la piscina, strand si inoata... o sa vezi cat de eficienr este.

| alinuuuuush a răspuns:

Am o colega care este mai plinuta si acelasi lucru am intrebat-o si eu si ea a zis ca binenteles asa ca da.si eu o sa ma apuc la vara. sper sa-ti fi fost de folos.

fundita?big grin