| bvkeny a întrebat:

Cum as putea sa slabesc cam intre 10-20 kilograme pana in septembrie? Am 13 ani si 75kg.
In legatura cu sportul,fac des la o bicicleta fitness,din-aia de casa, nu stiu cat ma avantajeaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dimineata, pe nemancate, bei un flacon de limonada de 1, 5 litrii, facut din apa si sucul dintr-o lamaie intreaga stoarsa (fara zahar! ).
Dupa ce ai baut toata limonada poti manca ce doresti, mai putin seara. Cina o iei cel mai tarziu la ora 19 si sa fie cu lichid mult, paine si dulciuri putine.
In cursul zilei megi pe jos cel puti 5-6 km sau cu bicicleta 10-15 km.
Poti juca mult fotbal cu prietenii, poti face inot sau orice alt sport.

Cu cat te misti mai mult, cu atat ai sanse mai mari sa-ti atingi tinta de slabire!

| alex055 a răspuns:

In primul rand asigurate ca bei 2-3 litrii de apa pe zi. Eu cred ca ar fi mai bine sa alergi decat sa faci la bicicleta (dar e bine si asa decat deloc )... eu cand am inceput sa merg la sala ca sa slabesc nu am mai mancat paine si acum m-am invatat asa si nu mai mananc, cred ca ar fi o idee buna daca ai incerca

| 123098a a răspuns:

Salut!
Deci, în primul rand ai putea sa îți instalezi în telefon o aplicație de exerciții pentru slăbit sau poți sa te uiți la video-uri de pe YouTube. Este important sa te ți de aceste exerciții zilnic.
În al doilea rand îți sugerez sa urmezi o dieta(nu una drastică). Sa te abti de la dulciuri și alimente care îngrașă. Documentează-te de pe internet, o sa găsești multe lucruri.
Dacă încerci sa faci ce ți-am sugerat în vrei 2 luni ai sa slăbești sigur!
Succes!
Și încă un sfat:"Sa nu te infometezi".

| bvkeny explică (pentru 123098a):

Daca pe zi mananc asa:
-dimineata 2 felii de sunca cu iaurt
-la pranz o ciorba fara cartofi cu carne
-seara ori piept de pui la gratar ori ton
E bine? fara nimic altceva.si 2 litrii de apa zilnic

| 123098a a răspuns (pentru bvkeny):

După părerea mea, ai o alimentație bună, dar fiindcă ai vrea sa slăbești ai putea sa încerci sa mănânci mai multe legume. Încearcă seara sa mănânci o salata(de varza sau de roșii /castraveți), inlocuind cu salata pieptul de pui. Îti sugerez sa nu mânânci carne zilnic(de 2-3 ori pe săptămână) și sa introduci în alimentația ta fructele și legumele.