| mihaidan12 a întrebat:

Buna seara TPU. Am o problema,eu in general sunt mai tacut si la scoala eu imi iau un fel de bullying,nu stiu cum sa expli, sunt 2 colegi de ai mei care fac misto de mine,vorbesc urat,ma trag de ureche,imi pun porecle etc. Faza e ca eu am mai multa forta ca ei si eu cred ca pot sa ii pun la respect,dar parca nu am tupeu,efectiv tac si nu zic nimic,ce pot face? sa ii bat direct? Si daca spuneti optiunea cu diriga,am mai incercat degeaba, in fine Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu forta si violenta NU rezolvi nimic!
Fa plangere la diriginta sau la directorul scolii, ca "degeaba" nu exista, trebuie doar sa-ti chemi parintii la scoala si ei sa discute serios cu diriginta sau directorul scolii.
Unii copii nu se potolesc pana nu sunt amenintati cu nota scazuta la purtare, sau cu alta sanctiune scolara.

| dariaflorina a răspuns:

Diriginta ta greșește enorm. Nu ii bate, se va agrava situația. Nu ai garanția că vor înceta poate chiar întorc totul împotriva ta și este un mare stres. Nu ai decât să discuți cu părinții tăi, sa discute cu părinții copiilor în cauză sau cu directorul. Am trecut printr o situație similara.

| cazacusvxx a răspuns:

Parerea mea, prinde-i in baie si rupe-le capu. Neaga ca i-ai batut.

| Ts06 a răspuns:

Buna. Sustin ce a scris Violeta22. E important sa rezolvi situatia intr o maniera civilizata, fara violenta. E f important ca parintii tai sa stie ca exista situatia asta si sa aiba o discutie cu diriginta. Si la fel de necesat e sa afle si parintii celor care fac asta pentru a i educa corespunzator.
Mergi cu curaj si incredere si discuta cu parintii tai si mai apoi cu diriginta!
Si nu iti face griji in legatura cu trasatura ta, ca esti mai tacut. Iti doresc sa descoperi cat de valoros e sa ai trasatura asta in personalitate.
Succes si poate revi cu un mesaj sa ne spui cum au decurs discutiile.