| DenisaNatalia a întrebat:

Buna seara TPU. Ma simt groaznic. Am 18 ani și am o relație de 1 an și 5 luni. Iubitul meu provine dintr-o familie destul de înstărita, sunt oameni foarte respectați, cunoscuți și el nu muncește dar are mereu bani. Eu provin dintr-o familie cu venit normal, părinții mei lucrează și eu stau pe banii lor cum ar veni... nu prea le cer bani pentru ca îmi este rușine și mila de ei ca muncesc foarte mult, dacă le cer, le cer odată pe luna și nu le cer mai mult de 50 de lei. Pana acum îmi strângeam alocația și când ajungeam la o suma mai mare, ma duceam și eu sa-mi mai iau haine sau câte ceva. Acum nu mai am alocație și am nevoie de foarte multe chestii. Iubitul meu îmi face cadouri de fiecare data iar eu nu îi iau nimic nici măcar de Crăciun sad. Doar de ziua lui am reușit si eu sa ii iau ceva, chiar dacă nu a costat mult sad el îmi face cadouri mereu când mai împlinim încă o luna, mai e puțin si facem 1 an si 6 luni si iar o sa îmi ia ceva si eu nimic. Ma simt foarte prost si i-am zis sa nu îmi mai ia cadouri dar nu înțelege. Simt ca relația noastră se destramă ușor, ușor din cauza nepotrivirii financiare. Sa va dau un exemplu: acum ceva timp m-a invitat la o petrecere la un prieten de-ai lui acasă, tot așa cu foarte mulți bani ca el, iar eu nu am mers din cauza ca nu aveam bani nici de cadou, nici cu ce sa ma îmbrac așa mai special nu aveam, m-as fi făcut de ras dacă m-as fi dus asa cu ce aveam, iar el s-a supărat foarte tare ca nu am mers. M-a mai invitat odată sa luam masa cu ai lui la un restaurant scump si nu am mers pentru ca nu aveam bani si îmi era aiurea sa îmi plătească el. Si așa de câte ori ieșim in oras el plătește tot sad As vrea sa ma angajez dar nu gasesc nimic, am găsit ceva dar e programul mult prea nașpa, nu o sa mai am timp nici sa mananc, o sa lucrez non stop și nu o sa ma mai pot vedea cu el și o sa se supere. El știe ca nu sunt bogata ca el. Părinții lui nu prea ma plac și au dreptate. El merita o fata bogata, care sa fie la o facultate buna și sa aiba un viitor nu ca mine. Ce pot sa fac? sad

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da spune-i că nu-ți permiți ca să știe omu că ai motiv să refuzi și n-o faci aiurea. iar la restaurant cu părinții lui e foarte urât că n-ai mers, îți luai ceva ieftin eventual și oricum aproape sigur plăteau ei, pentru că ar fi fost foarte aiurea să fii singura de la masă care nu e din familie și să-ți plătești tu separat, mai ales că ești și copil. poate de aia s-au și supărat cumva pe tine, a fost urât că le-ai refuzat invitația fără motiv. iar în rest, tu știi ce vrei să faci, dacă tot te frustrează atât diferența asta finaciară desparte-te și gata, să accepți situația nu vrei, nu vrei nici să te despați, atunci ce? laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt oameni cu mentalitâți înguste. Dacă aceasta este motiv de discordanță, dacă vrei ceva mai mult pe viitor de la această relație, va trebui să înveți să suporți situația.

| Andreeush a răspuns:

El de ce se supără dacă îți știe situația?

| DenisaNatalia explică (pentru Andreeush):

Spune ca nu merg cu el nicăieri și ca ce relație este asta, îmi știe situația dar el nu ma crede, de exemplu atunci când ne-am certat a spus ca nu crede el ca nu aveam cu ce sa ma îmbrac la petrecerea aia sau ca puteam sa împrumut ceva de la o prietena sau orice. El pur și simplu nu înțelege, nu are conceptul asta de "a nu avea bani". Plus ca el are mereu o soluție : îmi da el bani sau merge el cu mine sa cumpăr ce vreau, îmi plătește el, cumpara el cadou și Pt mine etc. SI bineînțeles ca nu am cum sa accept, ma simt groaznic de prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu ține cont de statutul financiar.
Știi să gătești? Dacă da, îi poți pregăti o prăjitură. happy Timpul tău pus deoparte pentru ea nu se compară nici cu resursele financiare. Doar dăruiește din inimă.

| DenisaNatalia explică (pentru anonim_4396):

Cam contează statutul financiar mai ales in ziua de azi, părinții lui nu sunt de acord cu mine, atât eu cât și el am auzit discuții cum ca sunt o saraca, chiar dacă suntem niște oameni normali cu un venit normal, și mai multe jigniri la adresa mea, ai lui ma privesc pe mine si pe familia mea de undeva de sus, iar noi Pt ei suntem jos, am auzit amândoi intr-o seara o discuție intre părinții lui, mama lui este mai rea, tatal spunea " lasa copii dacă se iubesc"... plus ce a mai auzit el separat ce se vorbea despre mine și îmi spune când își face curaj, se cearta de fiecare data cu ai lui, nu știu cât o sa mai reziste și el. Sincer nu știu ce vede la mine de sta cu mine când poate avea orice fata vrea. Eu știu sa gătesc, de multe ori îi fac prăjituri sau ce Are el pofta, chiar dacă ies bune maica-sa strâmbă din nas și o văd cu cât dispreț și scârbă ma privește sad

| Tudor172605 a răspuns:

Stai liniștită tu doar tu vezi că relația nu merge cum trebuie el face asta din iubire față de tine de ce să vrea cadouri dacă el are bani să zicem că gestul contează dar dacă el are bani și ești cu el de peste un an de zile crezi că gestul mai contează mai ales dacă știe că nu ai posibilitatea să îi cumperi ceva stai liniștită eu sunt băiat și am și eu o prietenă ea nu îmi poate oferi relația pe care o vreau este la o mare distanță față de mine ea este în Anglia iar eu în România m-am văzut cu ea nu este doar online acum avem amândoi multe probleme dar trecem peste ele împreună spune-i iubitului tău că tu nu poți să îi cumperi cadouri și explicăi de ce nu vrei să îți mai ia cadouri dar nu o să se oprească când prietena mea mi-a zis să nu îi mai iau nimic nu am ascultat-o și eu nu sunt un băiat care să vină dintr-o familie bogată dar știu ce este iubirea și eu știu că atâta timp cât pot să îi cumpăr ceva o să fac tot posibilul să îi cumpăr orice iar place ei el nu o să se oprească din ați cumpăra cadouri dar vorbește cu el despre cadouri și după o să te simți mai bine relația voastră este sub control în viziunea lui dar în viziunea ta nu când te mai invită undeva explicăi că nu ai bani el oricum o să plătească pentru tine mereu un băiat care are cei 7 ani de acasă asta o să facă mereu nu o să poți să îl oprești din a te iubi te iubește cu mult foc și o să înțeleagă tot ce o să îi zici dar trebuie neapărat să comunici cu el pentru că relația chiar v-a avea probleme dacă nu o să faci asta spune-i de toate chestiile astea nu este ca și cum o să te lase nu poate face așa ceva te iubește și în caz de ceva nu o să asculte de părinți lui eu nu am ascultat de mama când mi-a zis că iubita mea nu este fată serioasă și eu sunt fericit că o am pe ea mă face foarte fericit și eu simt nevoia să o recompensez cu ceva ea se simte ciudat când îi iau câte ceva am observat asta dar știe că tot ce fac este din iubire deci vorbește cu el și nu te mai panica te iubește