| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca o sa vi se pare o situatie ciudata, poate tipica, dar am nevoie de sfaturile voastre obiective.

Am in liceu un profesor de religie(nu fac cu el)in varsta de 25, maxim 26 de ani si nu este insurat.Eu am 18 ani.Pana acum nu i -am dat nicio importanta, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa- mi atraga atentia mai mult decat trebuie.Este foarte dragut si placut in general de fete.Am inceput sa-l salut zilnic, ma duc la cancelarie cu diferite pretexte numai sa-l vad, zambesc automat si simt fluturasi in stomac.Cand il salut, uneori imi zambeste, alteori ma priveste fix cateva secunde.Eu mereu ii zambesc cand il salut.Ieri ne-am intalnit pe drum, eu mergeam spre casa, el se ducea la scoala, l-am salutat, mi-a raspuns, a zambit si a ras putin.In general cand mai trec fetele si il saluta, mai zambeste asa, dar inainte nu mi zambea deloc, adica ne salutam si atat. Voi ce ce credetit? Ca si-a dat seama ca il plac oarecum? Si oare zambeste din aceasta cauza? Ma gandeam ca data viitoare cand il mai intalnesc pe drum, astfel sa nu fim nici in scoala, si sa fim doar noi sa il salut si sa-i spun sentimentele mele.Stiu ca poate pare deplasat, ca e profesor, dar nu vreau sa ajung sa fac o pasiune prea mare pentru el si sa-mi fac sperante false.Macar daca ma refuza voi sti ce am de facut.

Si ca ar fi putin interzisa o relatie intre noi, si ar trebui ascunsa, dar este un barbat cult, sarmant politicos, iar eu

ma simt destul de matura emotional incat sa pot avea o relatie cu el.Astept parerile voastre, eu poate privesc subiectiv lucrurile, dar parca nici nu pot sta asa fara sa fac nimic, ci doar sa-i zambesc.Astept ideile voastre.VA MULTUMESC!

4 răspunsuri:
| LoveMe a răspuns:

Oauuu, cam ciudat, ce ai scris tu aici`dar nu mai fa o pasiune pentru el. pentru ca nu e bine.totusi el are o facut in scoala si poate si-a dat seama ca nu e bine ce se intampla

| Yang a răspuns:

Cu cat o persoana te refuza cu atat mai mult o sa tii la respectiva persoana.Nimeni nu este matur din punct de vedere emotional nici macar tu.Si nu esti nici prima nici ultima care dezvolta sentimente in privinta unui profesor parerea mea e sa stai linistita o sa treaca normal ca te sfatui sa spui nimic imagineaza-ti cum te-ar trata daca i-ai spune te-ar saluta dar nu ar mai zambi, si-ar schimba cu siguranta atitudinea fata de tine, ar deveni mult mai rece, formal esti pregatita pentru asta? daca da spune-i dar daca exista o mica sansa ca tu sa gandesti rational si sa iti dai seama ca intre tine si el nu poate exista ceva o sa taci si o sa mergi mai departe mentinand aceeasi relatie pe care o ai acum dezvolta o pasiune fata de o persoana care iti impartaseste aceleasi sentimente altfel e doar fum in ochi si e prea devreme pentru dezamagiri ai toata viata inainte.

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Pai oricat de matura ai fi pentru o relatie cu un baiat de varsta lui cand esti indragostit de cineva te porti ca un copil. Ai incercat sa ii zambesti ca sa-i atragi atentia. Asta ai facut si eu cred ca el s-a prins si de aceea uneori mai rade. Totusi el este un profez si nu ii poti atrage atenti asupra ta doar cu un zambet cum ai face cu oricare elev din scoala.
In primul rand ar trebui sa te porti la fel cu toti profesorii si sa fi draguta cu ei. sa te bagi in discutii interesante cu ei si poate ca si el va incepe sa vorbeasca cu tine.
In al doilea rand nu trebuie sa fi chiar dependenta de asta. Arata-i ca tu chiar daca stai si cu profesorii nu ii lasi pe colegii tai balta. Stai mai ales cu cei de varsta ta. Si te poti baga intr-un proiect de la scoala la care participa si profesorul de religie.
In concluzie ar trebui sa gasesti un echilibru intre astea 2. Trebuie sa fi constienta ca nu se va intampla acum, dar nu poti sa exclude varianta ca peste cativa ani cararile voastre se vor intersecta. Oricum ramai cu picioarele pe pamant ca mai mult decat sa-i atragi atentia discret de la elev la profesor nu poti face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grabestete incet, e unul dintre cei mai seriosi pasi din viata ta