| Vecina a întrebat:

Buna! Stiu ca o sa vi se pare o situatie ciudata, poate tipica, dar am nevoie de sfaturile voastre obiective.
Am in liceu un profesor de religie(nu fac cu el)in varsta de 25, maxim 26 de ani si nu este insurat.Eu am 18 ani.Pana acum nu i -am dat nicio importanta, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa- mi atraga atentia mai mult decat trebuie.Este foarte dragut si placut in general de fete.Am inceput sa-l salut zilnic, ma duc la cancelarie cu diferite pretexte numai sa-l vad, zambesc automat si simt fluturasi in stomac.Cand il salut, uneori imi zambeste, alteori ma priveste fix cateva secunde.Eu mereu ii zambesc cand il salut.Ieri ne-am intalnit pe drum, eu mergeam spre casa, el se ducea la scoala, l-am salutat, mi-a raspuns, a zambit si a ras putin.In general cand mai trec fetele si il saluta, mai zambeste asa, dar inainte nu mi zambea deloc, adica ne salutam si atat. Voi ce ce credetit? Ca si-a dat seama ca il plac oarecum? Si oare zambeste din aceasta cauza? Ma gandeam ca data viitoare cand il mai intalnesc pe drum, astfel sa nu fim nici in scoala, si sa fim doar noi sa il salut si sa-i spun sentimentele mele.Stiu ca poate pare deplasat, ca e profesor, dar nu vreau sa ajung sa fac o pasiune prea mare pentru el si sa-mi fac sperante false.Macar daca ma refuza voi sti ce am de facut.

Si ca ar fi putin interzisa o relatie intre noi, si ar trebui ascunsa, dar este un barbat cult, sarmant politicos, iar eu
ma simt destul de matura emotional incat sa pot avea o relatie cu el.Astept parerile voastre, eu poate privesc subiectiv lucrurile, dar parca nici nu pot sta asa fara sa fac nimic, ci doar sa-i zambesc.Astept ideile voastre.VA MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| mosu_9772 a răspuns:

Probabil ca si-a dat seama ca il placi si de acea iti zambeste sau poate el te place pe tine din cate l-ai descris pare un barbat bine si cuceritor ar fi o solutie buna sai impartasesti sentimentele tale dragostea nu costa nimic si cine stie poate iese o relatie frumoasa si de durata incercarea moarte nare si daca nu il abordezi o sa iti faci doar iluzi si te amagesti sfatul meu este sa incerci bafta

10 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Normal ca isi da seama si el ce ravagii face printre fetele din liceu!
Ai parte de prima ta 'dragoste' ireala!
Adica doar tu esti indragostita si iti alimentezi visele cu fel de fel de presupuneri!
Trebuie sa ii pui capat si sa realizezi ca la cei 18 ani ai tai trebuie sa te protejezi de astfel de situatii ca altfel vei suferi crunt!

Atata timp cat tu vei fi eleva nu poate exista nimic intre voi.

Eu zic sa renunti la mica ta declaratie de amor si sa te gandesti la lucruri mult mai practice si realizabile deocamdata!

Mai tarziu vei rade de pasiunea pe care ti-a starnit-o profu' de religiewinking

| Bacemi a răspuns:

Nu e vorba ca iti zambeste pentru ca te place sau ca si-a dat seama ca il placi tu. Sunt persoane care de obicei poarta un zambet larg oricand si sunt seriosi dar cand au niste griji mai speciale. Asa este el. E un om implinit si de asta zambeste mai mereu. Cred ca ar fi mai bine sa nu ii marturisesti sentimentele tale pentru ca l-ai stanjeni si nu stiu cat de bine ar fi. Cel mai bine cred ca ar fi pur si simplu sa incerci sa uiti. O pasiune pentru un profesor au facut-o mai multi dar trebuie sa intelegi unde e interzis. Altceva e la facultate cand iti place un profesor si altceva e la liceu. Nu cred ca e bine sa ii spui. Mai bine incearca sa intelegi situatia si sa renunti la aceasta pasiune. Nu e vorba sa nu te mai gandesti la asta dar trebuie sa intelegi ca nu e bine. Ii poti face mult rau fara sa vrei.

| tyana a răspuns:

Tu risti sa fii exmatriculata iar el dat afara din invatamant.Nu vreau sa crezi ca iti spulber visele, dar daca esti fata desteapta asteapta sa termini liceul apoi vezi ce mai simti tu si ce mai simte el.Stiu ca la 18 ani ti se pare ca ce traiesti acum va fi pentru totdeauna dar asculta-ma bine:e doar un capriciu din cauza caruia risti sa iti faci rau si tie si lui. Daca are capul pe umeri in mod sigur isi va da seama ce urmaresti si te va tine la distanta pentru a evita problemele.
Cat despre zambetele lui e clar ca le interpretezi gresit:ca dascal vrea doar sa fie placut de elevii sai!

| matt25 a răspuns:

Ce frumos... Dar ma simt nevoit sa-ti distrug visele. :-) 1) o relatie de genul asta nu se cuvine din o serie de motive; 2) crede-ma - fara sa te jignesc - ca nu esti destul de matura la 18 ani pentru o relatie de genul asta.

| Liberty a răspuns:

Mi-e lene sa citesclaughing

| oracoluldindelphi a răspuns:

Wow. Am scris recent un mic articol despre asta... te rog din suflet sa ma mai tii la curent cu ce se intampla. Parerea mea este ca ar trebui sa renunti. Chiar daca nu e casatorit si chiar daca nu ar avea prietena, o relatie neprofesionala intre profesori si elevi poate sa va aduca necazuri in cadrul scolar. El banuiesc ca e un tip beton si nu vreau sa te demoralizez, dar o relatie profesor-elev alta decat pe plan educational este imorala si proful poate fi suspendat din functie sau sanctionat pentru asta.
http://oracolul.net/2010/05/subiectul-zilei-proful-cel-sexy/

| Blosssom a răspuns:

Doamnesurprise el este profesor, iar tu eleva. Ce ai vrea sa te bata cand treci pe langa el, sa faca semnul crucii si sa zica " Piei ispita " laughing sincer nu e bine... elev-profesor si atat.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca nu poti avea o relatie cu el: in primul rand este un profesor la tine in scoala si ca face aceste gesturi doar pentru ca este de treaba si vrea sa aiba o relatie stransa cu elevii lui: adica o relatie elev-profesor. si eu am profesori si profesoare care fac asemenea gesturi, la fel ca si profesorul tau, sunt tineri si ei. Nu vreau sa te supar sau sa iti stric visele, dar cred ca ar trebui sa renunti si sa iti cauti un baiat cu care poti avea o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prof de religie, eh?big grin
Pai da-ti boticul cu o tona de ruj rosu, imbraca-te in negru, stramt si cu fusta cat mai scurta, iar cand il vezi, ia-ti o privire ademenitoare si pocnind dintr-un bici, spune-i: "Buna iubitule., eu sunt biletul tau spre iad!" devildevildevil laughing laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un raspuns pentru tine.acelasi lucru mi s-a intamplat si mie
. absolut la fel. el 27, eu 18, eu indragostita lulea, el zambitor si simpatic cu toti. simteam ca mi se inmoaie picioarele cand trec pe langa el. la banchet am dansat si a simtit toate emotiile mele. apoi m-a chemat in orasm mi-aspus ca ii place de o eleva, eu terminam liceul. i-am zambit, l-am tras de mana si l-am sarutat. atat. maine facem 3 ani de cand suntem impreuna si happy. deci, se poate...si e super ce ti se intampla. fa ceva!