| Vecina a întrebat:

Stiu ca o sa vi se pare o situatie ciudata, poate tipica, dar am nevoie de sfaturile voastre obiective.

Am in liceu un profesor de religie(nu fac cu el)in varsta de 25, maxim 26 de ani si nu este insurat.Eu am 18 ani.Pana acum nu i -am dat nicio importanta, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa- mi atraga atentia mai mult decat trebuie.Este foarte dragut si placut in general de fete.Am inceput sa-l salut zilnic, ma duc la cancelarie cu diferite pretexte numai sa-l vad, zambesc automat si simt fluturasi in stomac.Cand il salut, uneori imi zambeste, alteori ma priveste fix cateva secunde.Eu mereu ii zambesc cand il salut.Ieri ne-am intalnit pe drum, eu mergeam spre casa, el se ducea la scoala, l-am salutat, mi-a raspuns, a zambit si a ras putin.In general cand mai trec fetele si il saluta, mai zambeste asa, dar inainte nu mi zambea deloc, adica ne salutam si atat. Voi ce ce credetit? Ca si-a dat seama ca il plac oarecum? Si oare zambeste din aceasta cauza? Ma gandeam ca data viitoare cand il mai intalnesc pe drum, astfel sa nu fim nici in scoala, si sa fim doar noi sa il salut si sa-i spun sentimentele mele.Stiu ca poate pare deplasat, ca e profesor, dar nu vreau sa ajung sa fac o pasiune prea mare pentru el si sa-mi fac sperante false.Macar daca ma refuza voi sti ce am de facut.

Si ca ar fi putin interzisa o relatie intre noi, si ar trebui ascunsa, dar este un barbat cult, sarmant politicos, iar eu

ma simt destul de matura emotional incat sa pot avea o relatie cu el.Astept parerile voastre, eu poate privesc subiectiv lucrurile, dar parca nici nu pot sta asa fara sa fac nimic, ci doar sa-i zambesc.Astept ideile voastre.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca simti ca incepi sa tii la el si altfel decat ar fi normal intr-o relatie elev-profesor, gandeste-te la un singur lucru: EL ar putea avea mari probleme. Nu este permisa o relatie de genul asta intre un profesor si o eleva.
Daca nu vrei sa-i faci rau, asteapta pana termini liceul si atunci, relatia voastra ar putea avea un viitor. Acum, nu faci decat sa-i faci rau.

1 răspuns:
April
| April a răspuns:

De vreme ce esti majora, iar el nu are responsabilitati, poti sa-l abordezi si sa aveti o discutie lamuritoare. N-ar fi exclus sa simta si el ceva pentru tine si atunci puteti alcatui o pereche fericita.Am mai vazut asemenea situatii si pana la urma au dus chiar la casnicii reusite.Mult noroc! Amandurora!