| Marcelmitica a întrebat:

Buna, sunt baiat si am 13 ani. In urma unei farse pe Instagram 2 sau 3 colegi au facut rost de o poza nud cu mine in care sunt imbracat dar fata si zona intima sunt vizibile. In urma farsei au facut rost de asemenea de o filmare de 17 secunde in care ma masturbam dar nu se poate dovedi ca sunt eu. Ei sunt mai prosti dar mereu cand vreau sa-i spun ceva doamnei despre ei ma ameninta ca vor trimite poza tuturor din scoala, mai ales profesorilor. Daca ma duc la magazin si nu vreau sa le dau si lor bani se intampla aceeasi poveste... As vrea sa rezolv asta fara sa afle parintii. Mi s-a mai spus sa le spun parintilor dar chiar nu vreau sa afle. Va rog ajutati-ma si nu ma luati in ras...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa le spui parintilor si ei vor lua actiune! ori vor rezolva cu conducerea scolii si cu parintii celorlalti copii, ori vor merge la politie, pentru ca nu exista alta cale, inainte ca poza si inregistrarea sa nu ajunga pe internet si sa stie tot orasul si scoala.
Cand faci prostii si postezi poze nud cu tine, afla ca nimic nu este in siguranta pe internet si daca nu iei actiune acum, mai tarziu s-ar putea sa ai regretul vietii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce fac ei e foarte grav. Se numește santaj si e o infracțiune. Nu vad ce ai putea sa rezolvi pe cont propriu. Insa cu părinții poti face o plângere la politie si sa ii bagi in mare rahat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e să mergi la poliție. Știu că nu vrei să afle ai tăi, dar dacă îți faci curaj să le spui poate ei vor știi exact cum să procedeze. O idee ar fi ca părinții tăi să ia legatura cu părinții copiilor care te șantajează, și să îi avertizeze că îi vor da în judecată pentru defăimare sau ceva de genul.
Totuși, nu înțeleg cum exact au intrat în posesia pozelor nud cu tine? Au intrat peste tine în baie sau cum, că nu îmi explic?