| 917r9chwbejs9 a întrebat:

Buna, sunt curios pe la ce varsta se opreste cresterea in inaltime? Stiu ca e diferit de la om la om, de aceea as vrea experiente proprii. Multumesc
(băiat)

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Pentru a afla un răspuns concret, întreba-ti tatăl, el trebuie se știe cum s-a dezvoltat și când s-a terminat creșterea în înălțime pentru el.

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde. Eu m-am oprit din crestere la 17 ani. Faptul ca in adolescenta nu am practicat un sport de performanta sau macar ca hobby, a contribuit la stagnarea timpurie a cresterii mele. Probabil ca ai genetica care te ajuta sau care te incurca, dar daca nu o stimulezi prin sporturi precum inotul, baschet-ul, voley, sau orice sport care stimuleaza dezvoltarea oaselor, ai sa stagnezi mai devreme. Din cate stiu, un om de sex masculin se poate dezvolta maxim pana la 25 de ani. Si asta daca duce o viata activa si echilibrata.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Eu făceam stretching și exerciții pentru mobilitate, am mâncat cat de cat sănătos, am evitat fast food, am dormit minim 8 ore și să știi că nu am observat schimbări notabile.
Concluzia la care am ajuns, e că dacă nu ai gene suficient de bune, poți să de dai cu capul de toți pereții.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Exercitii de tip stretching sau de mobilitate nu "forteaza" cresterea. Sunt multi oameni care merg la sala, au un corp atletic, dar tot sunt mici de statura. Si acei oameni fac si ei toate tipurile de exercitii, inclusiv stretching si mobilitate.

Insa daca te uiti la corpurile inotatorilor, baschetbalistilor si celor care joaca voley, ai sa constati ca au o statura mai inalta decat restul sportivilor. Asta pentru ca de mici au facut miscare care nu implica tasarea oaselor care se datora fortei gravitationale a pamantului.
Si asta le-a permis cresterea si dezvoltarea mai usoara decat noi restul care am trait mereu sub forta gravitationala a pamantului ce ne-au tasat oasele cat sa ne dezvoltam mai greu.

Imagineaza-ti o planta care creste. Ea genetic, avand la maturitate 1 metru. Tu daca constant ii aplici o forta asupra sa, ea nu va mai creste la fel de inalta precum codul ei genetic.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da, intr-adevăr!