| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata si sunt clasa a 9-a.
Sunt o persoana tare timida si uneori simt ca nimeni nu ma place ma simt singura si atat de neajutorata.
Am o prietena foarte buna ea e totul pentru mine (nu ma intelegeti gresit nu sunt pe invers, doar ca o iubesc mult mi-a fost mereu alaturi); eu sunt o fire sociabila adica incerc sa ma imprietenesc cu persoanele din jurul meu dar nu stiu nu ma pot apropria indeajuns de ele. Am fost de multe ori folosita si uneori nu stiu cat de mult ma pot apropia de o persoana.Eu neavand alti prieteni in afara de persoana mentionata mai sus atunci cand o vad pe ea incercand sa vorbeasca cu alte fete nu ma simt prea bine, mi-e frica sa nu o pierd desi stiu ca nu se poate intampla asta.
Fac parte dintr-o clasa cu fete frumoase si care se pot integra, insa nu eu nu sunt ca ele adica ele sunt ceva mai fitoase si asa (nu vreau sa critic pe nimeni dar vreau sa va fac sa intelegeti) si in clasa de multe ori aceste fete (nu toate) rad de mine, iar eu ma fac ca nu aud fiindca sunt prea timida ca sa le spun ceva, dar in sufletul meu nu mai eu stiu ce e...
Din punct de vedere fizic sunt o fata slaba(dar nu slaba in sensul bun al cuvantului; am in jur de 45 kg daca nu chiar mai putin si 1 metru 70), si mereu am fost complexata de asta + ca am si nasul cam mare (stiu asta e o prostie dar de multe ori mi s-a intamplat sa rada lumea de mine din cauza marimii nasului meu).
Acum intrebarea mea e: cum pot sa scap de complexele astea si cel mai important cum pot sa mai reduc din timiditate.
Va multumesc mult ca ati citit tot sper ca cineva sa ma poata ajuta...am mare nevoie de niste sfaturi....si de cineva cu care sa vorbesc.

Răspuns Câştigător
| AdrianaLacan a răspuns:

Buna, si eu am fost ca tine oarecum. am avut o buna prietena, insa am lipsit o saptamana pentru ca am fost in Praga, iar cand m-am intors, era prietena cu alta. Un sfat prietenesc, din experienta mea, e ca fetele niciodata nu pot fi foarte bune prietene. Mai prietena ca mama si sora sa nu ai pe nimeni. La un moment dat tot o sa te barfeasca. Poate nu acum, dar mai inclo cu siguranta.Nu te avanta sa ai incredere deplina in nimeni. Sunt studenta, foarte sociabila, dar degeaba. Daca doua fete prind a-si purta ura, aia niciodata nu se va schimba, insa intre baieti nu e asa. ei nu sunt lingusitori, chiar daca se injura si se bat, tot prieteni raman. in schimb la o fata doar sa ii spui ca nu ii sta bine cu ceva si deja e gata. Si cu timiditatea nu stiu ce sa spun...degeaba esti asa. Si eu am fost slaba, 39 kg 1, 57. dar am facut sport. Si eu am nasul mai mare, si ochii. Si ce? asa esti tu. trebuie sa ai incredere in tine, daca tu nu ai, cum ai vrea sa aiba altii? lasa-le pe pitipoance sa isi faca de cap, multe nu o sa ajunga sa isi ia bacul. fii simpla si modesta, invata, pentru ca nu acum te mariti, te vei marita dupa ce faci o facultate, dar daca nu ajungi in stadiul ala e nasol... nu prea ai viitor doar cu liceu. altii au de fapt si 3 facultati si tot nu muncesc ca nu au unde. E bine sa ai iubiti, si eu am avut, o sa te saturi laun momentdat tongue dar pune scoala pe primul loc happy o sa fii mai apreciata ca fata desteapta, simpla, cuminte, modesta, decat pitipoanca machiata si prostuta. Cum de altfel asa vezi si tu baietii care zilnic sunt cu placa de par in cap, cercei in urechi si altele happy Cand o sa fii mai mare sa vezi altfel lucrurile. Nu te complexa de asta happy Eu m-am ingrasat cu anticonceptionale, insa nu te sfatuiesc sa faci asta fara sa te consulti cu mama ta sau cu un medic. Pot avea efecte adverse. Putem vorbi despre mai multe daca ai intrebari tongue :* Capul sus! Omul sincer si onest e mai frumos decat cel impodobit cu lucruri care nu il definesc happy

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns (pentru AdrianaLacan):

Multumesc de sfaturi. Oricum eu sunt genul de fata care invata la scoala(dar nu sunt nici tocilara clasei) si mereu am fost cuminte si nu am facut ceva rusinos..nici iubiti nu am avut fiindca mereu am considerat ca am destul timp sa imi fac iubiti deocamdata sa am grija de scoala....cu mama nu prea pot sa vorbesc fiindca daca ii povestesc isi va face griji si nu vreau sa o supar.
Oricum sfaturile tale sunt demne de urmat.
Multumesc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea ai ce sa le ceri la needucatele din clasa ta, dar la nesimtitii aia de baieti, trebuie sa inveti cum se vorbeste. Sa le mai dai o replica daca una rade de nasul tau poti spune, si tu ce faci cu rimelul... dupa 1 ani incepi sa te plangi ca ai probleme si iti ies riduri, etc. Altfel vor continua sa rada de tine, ultima solutie e sa vorbesti cu directorul scolii sa ia masuri impotriva lor iar daca te ameninta o ai pe prietena ta care confirma cele intamplate si puteti merge la politie sa ia masuri impotriva lor.

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns (pentru mgtow):

Multumesc de sfaturi happy
In legatura cu acele colege...nu este atat de grav incat sa merg la director sau la politie pentru ca persoane care sa rada de defectele tale sunt peste tot si nu poti sta cu politia dupa tine ca sa ii reclami...insa as vrea sa scap de timiditatea aceasta care ma face sa par mai slaba
Multumesc mult de sfaturi!

| AdrianaLacan a răspuns (pentru PerfectLoveDrivesOutFear):

De ce sa fii timida? fii indrazneata, baga-te in seama, socializeaza! ca mai spui si cate o prostie, nu are nimic, cu totii gresim, radem si gata happy zambeste tot timpul, nu sta cu capul in pamant si fii timida, ca asa o sa ajungi sa te marginalizezi... ar fi pacat sad