| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 11 a, si vreau sa devin Medic generalist sau asistenta medic generalist. Vreau cateva sfaturi, stiu ca e mult de munca dar dupa stiind ca am ajutat oameni si plus veniturile, ma vor ambitiona si mai mult. Imi place sa ajut oamenii. Si sunt sigura ca voi face fata ranilor grave, am taria aia.
Vreau sa stiu daca in afara de biologie/chimie mai e ceva de stiut. Adica vreau sa fiu buna in ceea ce voi face.
Am un plan B. Tot pe aceeasi tema imi doresc, veterinară, ador animalele.
Vreau sa aflu opiniile, sfaturile voastre.
Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Facultatea de medicina nu e deloc ușoară, sunt 6 ani de studiu intens in care nu prea vei putea face altceva in afara de școala și invatat acasă cărți întregi, plus examene grele. Dacă îți dai silința vei reuși, mai întâi trebuie sa te Pregătești foarte mult la biologie și chimie ca sa intri, apoi in facultate sa fii foarte atenta la toate cursurile, seminariile, laboratoarele pentru ca vor fi și alte materii care țin de fizica, INFO, matematica, limbi străine etc. Nu e necesar sa îți încarci memoria cu astea de pe acum, e de ajuns dacă depui efort când vei fi studenta sa le înțelegi.
Dacă totuși ti se pare drumul foarte greu și lung și crezi ca nu ai face fata, poți alege o cale de mijloc și anume facultatea de asistente (facultate, nu postliceala) care mie mi se pare foarte ok.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mai fii buna la fizica, sa cunosti foarte bine engleza si inca o limba straina si sa fii cat mai buna la matematica.