| Cenusareasa09 a întrebat:

Sunt in clasa a 7a, iar din clasa a 6 a m-am mutat la o alta scoala. Ploblema mea este ca profu de matematica are ceva cu mine, tot incearca sa ma incurce sa ma puna in dilema ( ma refer la probleme/ exerciti). In clasa a 5 a ma descurcam foarte bine, aveam media 10. Dar de cand m-am mutat parca sunt schimbata. Am prins o frica de acest profesor si nu stiu cum sa scap de aceasta frica, de ex. cant trebuie sa raspund ma pierd cu firea si numai stiu ce sa spun. Acasa fac multe exerciti, si tot incerc sa invat tot mai mult, dar la scoala mai pierd si nu mai stiu ce sa spun. Mentionez ca profesorul este foarte dur cu elevii.
Ce as putea sa fac sa scap de aceasta frica. Va rog fara grume. Dau funda. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Andreea1198 a răspuns:

Te inteleg perfect, si nu are ceva doar cu tine...Asa sunt majoritatea profilor de matelaughingSunt severi deoarece materia le cere.Matematica nu este o gluma. Cere seriozitate si munca, iar fara sa iti dau silinta nu poti trece mai departe.Esti foarte norocoasa ca ai un asa profesor, cei care nu sunt severi nu pot scoate din tine ce-i mai bun! Te sfatuiesc sa-i urmezi sfaturile si ai sa vezi, cu timpul va devenii un fel de prieten caruia ai sa-i multumesti peste ani si ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Începi prin a spune că profesorul de matematică are ceva cu tine, dar închei cu ideea că e foarte dur cu elevii, deci cu toți, nu numai cu tine. Concluzia ar fi că nu are nimic special împotriva ta. Stăpânește-ți emoția, învață bine în continuare și totul va fi ok. Mai ales că ai posibilitatea, la teste și la teze, să arăți ce știi fără ca el să te intimideze. Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Îți vor folosi!

| Cenusareasa09 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca are ceva cu mine deoarece incearca sa ma duca in eroare, sa ma incurce, iar cu ceilalti nu face asa. Eu vreau sa inteleg de ce face asta cu mine?

| Gumiix a răspuns:

Te inteleg perfect. straight face
Eu eram asa cu profa de bio anul trecut, dar mi-a trecut anul asta cand am participat la un proiect de al ei si am vazut ca e chiar ok.
Stai linistita, nu te speria, ca e si el om, nu te mananca. Parintii tai stiu, nu? Tu raspunde-i cu curaj. daca iti da o nota mica asta e. Mai sunt si profi din astia frustrati. oh go on

Incerca sa ii raspunzi cu curaj apoi totul vine de la sine. Daca esti buna la matematica, chiar nu are ce sa-ti faca, ca doar n-o sa-ti dea un 2 pentru ca are ceva cu tine. Daca e pana aici vorbesti cu parintii tai sa mearga la scoala si sa poarte o discutie cu prof.

Nu te macina degeaba. kiss Stai linistita, atata timp cat tu stii la acea materie profesorul n-are ce sa iti faca. happy