| andreutascumpica a întrebat:

Buna!
Sunt in clasa a 8a si din vara voi pleca in Italia. Problema este ca nu stiu o boaba de italiana. Ce as putea face ca sa ma descurc la liceu acolo? Vreau sa dau la un liceu stiintific, dar totusi nu stiu sa zic nimic in italiana. Exista vreun fel de preclasa sau ceva de genu' pe care o pot face un an inainte de clasa a9a si in care sa invat doar limba?

Va rog ajutati-ma!
Nu cred ca pot sa invat asa de bine limba in 4 luni. Si ce trebuie sa fac? Trebuie sa dau vreun examen?

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Păi fara cursuri de limba străină nu poti invata. Trebuie să faci cu un roman care cunoaște vine limba.

| petitconseil a răspuns:

Pe Youtube gasesti lectii de italiana.Ia un caiet si noteaza ce crezi ca este mai important, te poti uita si la televizor pe rai1.Incet-incet vei invata, trebuie doar sa-ti dai interesul. Plus ca daca ajungi in Italia, acolo intre italieni vei invata mult mai repede limba italiana.Succes!