| Emiilea a întrebat:

Buna!
Sunt in clasa a9a la sociale si am un prof foarte naspa la fizica. Nu inteleg nimic din ce preda si am un 4. Mi-e putin frica ca sa nu ma lase corigenta. Ma puteti ajuta cu un sfat cum as putea invata la fizica? Va rooog!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Esti la stiinte sociale, nu?
Din moment ce este profil uman, profesorul ar trebui sa inteleaga ca tu si tot restul clasei nu sunteti buni la materii ce tin de profil real, printre care se numara biologia, matematica, chimia ba chiar si fizica. Materiile astea le faci pana in clasa a10-a. Cu exceptia matematicii. Aia o faci pana in clasa 12-a.
Profesorii de genu ar trebui sa inteleaga lucrul asta. Din moment ce ai venit la uman e clar ca nu te intereseaza si/sau esti un elev mai slab pe domeniul asta.
Eu te sfatuiesc macar sa-ti dai putin interesul. Orice profesor se bucura cand vede asta. Iar daca stie de lucrurile pe care le-am scris eu mai sus, este IMPOSIBIL sa te lase corigenta. E doar un 4. Il poti repara. happy. Si sunt sigur ca in cazul in care la final de semestru o sa ai probleme, o sa-ti dea ocazia sa-ti repari media cu ceva simplu de facut. happy

| Emiilea explică (pentru Nemessys):

Sper sa ai dreptate laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Emiilea):

Si colegii mei au avut probleme la fizica in a10-a (sunt tot pe acelasi profil) si i-au trecut fara probleme... nu voia sa-i lase coringenti. Si i-a pus sa faca un amarat de referat tongue. Acum sper sa ai si tu parte de un profesor de genu'.
Apropo. fii cuminte la ora lui. happy Orice dar nu-l deranja. Daca poti raspunde la 2-3 intrebari pe ora, cand asculta pe toate clasa sau pe un coleg (te poti uita in caiet si dupa raspunzi rolling on the floor ) iar asa pari putin interesata de fizica. Daca faci toate astea 1000% sigur o te treaca. happy Dupa cum am zis. e un 4. pe primul semestru. Il poti repara.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citind din carte, vei putea invata mai bine.
Fiind atenta la ore, iarasi poti invata mai bine
Dupa ore, daca nu intelegi, intrebi profesorul!

| Samariteanul a răspuns:

Ma intai uita-te prin carte.Stiu ca pare stupid dar eu m luat 5 la un test pentru ca nu am citit si ce scria prin cartea aia nenorocita...scuze pentru exprimare.Asa deci, dupa pe internet exercitii rezolvate pentru ca sunt sigur, iar daca nu gasesti intra pe brainly si pune cateva acolo si roaga-i sa-ti dea si explicatii. Dupa ce inveti formulele si te documentezi de pe net vei vedea ca va fi mai usor.Sigura problema e ca trebuie sa muncesti putin, dupa gata.