| Ariamnaa a întrebat:

Buna TPU! Am 12 ani si am o problema nu pot spune ca e tocmai o întrebare publica mai mult e o problema personala. O țin ascunsa de parinti. Într-un cuvant nu sunt multumita de mine nici la scoala fiind clasa a 6-a nu prea ma descurc la mate parinti m-au dat la pregatire si dau o caruta de bani la celelalte materii ma pricep mai bine dar la mate sunt praf. Nici ca fizic nici ca psihic nu imi place de mine. Ma desconsider iar cand imi aduc aminte de defectele mele plang si 1 ora si 2. Lumea imi spune ca sunt inalta si frumoasa dar eu nu ma vad asa frumoasa. Toata ziua ma fac proasta plang ma dau cu capul de pereti etc. vreau va rog o solutie nu imi place sa ma vad asa.

Răspuns Câştigător
| Andreeamist a răspuns:

Buna, ma simt in masura sa iti raspund deoarece exact la fel ma simteam si eu la varsta ta. Stiu cum e sa te simti inferior fata de cei din jurul tau. Tot ce iti pot spune e ca e ingrozitor sa treci prin asemenea momente, copil fiind. Acum am 17 ani si am probleme grave de anxietate, fiind diagnosticata de psihiatru. In momentul de față pot sa ma controlez cat de cat in unele momente insa e foarte greu si acum. Eu iti recomand sa te deschizi față de ceilalti, mai ales față de parintii tai. Poate te simti pusa sub presiune datorita scolii si a meditatiilor. Spune-le ca vrei o pauza. Fa o lista cu lucrurile care iti plac si lucrurile ca nu iti plac la tine, insa gandeste logic si profund acele lucruri sa vezi daca într-adevăr nu sunt pe placul tau sau, de fapt, crezi ca nu se incadreaza in standardele frumusetii din ziua de astazi, care, crede-ma, sunt extrem de false. Cu timpul, daca iti antrenezi creierul sa gandeasca ce vrei tu, daca ignori gandurile negative sau pur si simplu iti acorzi mai mult timp pentru tine, timp in care sa incerci sa-ti golesti mintea, o sa vezi ca o sa fie mai bine. Probabil e si din cauza pubertatii, poate e o dereglare hormonala, nu te mai ingrijora in halul asta de cum esti. Totul e doar in mintea ta. Dreseaza-ti-o.

| Ariamnaa explică (pentru Andreeamist):

Multumes mult am sa încerc!

| Andreeamist a răspuns (pentru Ariamnaa):

Cu drag! Ai grija mare de tinehappy

4 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Îmi pare rău pentru situația în care ești. Dar pentru a o vindeca trebuie să înțelegem de ce ai ajuns aici. Poate zici că pentru că nu ești bună la mate, dar cauzele pentru așa ceva trebuie să fie ceva mai adânci. Aveau părinții așteptări mari de la tine când era mică și i-ai dezamăgit? Te-au agresat verbal profesorii sau învățătorii când erai mică? Trebuie să fie o cauză de genul ăsta, o traumă care să se manifeste prin exigență ridicată, prin teama de a nu dezamăgi pe alții sau poate chiar pe tine însuți.
Tu, dacă vrei, poți deveni mai bună la matematică (având în vedere că ai și meditații), dar asta nu va rezolva efectiv problema.

| Ariamnaa explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Buna! Nu aveau parinti asteptari mari de la mine parintii mei ma iubesc stiu asta.Chestia este ca au am fost schimbata de mai multe ori la scoala. Iar eu ma integrez mai greu ca fire. Profesoara de meditatii se poarta cam urat cu mine adica tipa spune sa plec daca nu mai vreau sa fac meditatie ne-a dat ceva de invatat si nu am invatat prea bine. A spus ca daca eu nu stiu nimic si nu vreau sa fac nimic sa nu mai vin. I-am spus mamei dar spune ca infloresc. Ma duc cu teama si frica iti dai seama poate din cauza asta.